Apteczka pierwszej pomocy w zakładzie pracy.

Według polskiego prawa każdy z człowiek jest zobowiązany do udzielenia pierwszej pomocy, aby móc tego przestrzegać nasze pojazdy i zakłady pracy powinny być wyposażone w apteczkę pierwszej pomocy. Dziś nikt nie wyobraża sobie hotelu, szkoły, czy zakładu pracy nieposiadających  apteczki. Wymóg zapewnienia odpowiednich warunków higienicznych oraz bezpieczeństwa regulują przepisy BHP. To właśnie ze specjalistą ds. BHP należałoby skonsultować liczbę apteczek oraz ich rozmieszczenie w naszym zakładzie pracy.

Jeżeli wiemy już o konieczności posiadania apteczki w zakładzie pracy, należy przyjrzeć się normom określonym przez Unię Europejską. Tutaj na szczęście obowiązuje pełna dowolność, apteczki nie muszą posiadać określonej normy jak w przypadku gaśnic. Warto jednak naszym zdaniem wybierać te oznaczone normą DIN (Niemieckiego Instytutu Normalizacji). Tego typu rozwiązania są opracowane na podstawie praktyki, umożliwia nam to czerpanie wzorca na temat tego, co powinno znaleźć się wewnątrz apteczki. W standardzie określonym oznaczeniem DIN 112157 znajdziemy: zimnego kompresu 10×10 cm, sterylnych opatrunków, opasek elastycznych, chusty opatrunkowej trójkątnej, koca ratunkowego, nożyczek, ustnika, rękawiczek lateksowych, instrukcji udzielania pierwszej pomocy oraz chusteczek dezynfekujących.

Rozmieszczenie apteczek w zakładzie pracy.

Tutaj sprawa jest prosta, gdyż przyjmuje się ich umiejscowienie w łatwo dostępnych punktach na terenie zakładu pracy. Ponadto każdy pracownik, który odbył kurs z zakresu pierwszej pomocy powinien wiedzieć, gdzie się apteczka znajduje. Tuż obok apteczki powinniśmy umieścić instrukcję na temat udzielania pierwszej pomocy oraz listę przeszkolonych pracowników. Obecnie co jakiś czas w wielu firmach organizowane są tego typu szkolenia, co pozwala zdecydowanie poprawić bezpieczeństwo w danej firmie. Sama apteczka bez osoby o określonych umiejętnościach zbytnio nam nie pomoże.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *