Artykuły

Pies uwięziony w studni – niecodzienna interwencja.

Strażacy interweniują nie tylko w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. Jednym z takim zdarzeń było wezwanie do uwięzionego psa, który 16 maja w godzinach wieczornych wpadł do źle zabezpieczonej studni położonej na jednej z posesji przy ul. Gajowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na miejscu pojawiły się dwa pojazdy strażackie, studnia na szczęście była wyschnięta dzięki czemu można było skutecznie prowadzić całą akcję.  Continue reading „Pies uwięziony w studni – niecodzienna interwencja.”

Przygotowania strażaków i ratowników do zbliżającego się lata.

Powyższe zagadnienia były tematem poruszonym na spotkaniu z wiceministrem Jarosławem Zielińskim, który spotkał się z przedstawicielami służb na posiedzeniu Rady ds. Ratownictwa. Podczas konferencji przedstawiono bieżące przygotowania do okresu letniego, który rozpocznie się już niebawem oraz podsumowana została ostatnia zima. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie jednostki oraz instytucje działające na rzecz bezpieczeństwa nad wodą i w górach.  Continue reading „Przygotowania strażaków i ratowników do zbliżającego się lata.”

Zakończenie targów SAWO 2018.

Targi w Poznaniu były doskonałą okazją do zaprezentowania najnowszych rozwiązań z zakresu ratownictwa i pożarnictwa. W czasie trzydniowego wydarzenia zaprezentowano setki urządzeń, które sprawdzają się podczas służby w Państwowej Straży Pożarnej i nie tylko. Pojazdy, nowoczesna odzież, robot do zadań specjalnych – to tylko część z zaprezentowanych na targach sprzętów.  Continue reading „Zakończenie targów SAWO 2018.”

Interwencje strażaków w powiecie ostrołęckim.

Czwartkowy (10.05) poranek i późne popołudnie tego samego dnia to bardzo pracowity czas dla strażaków z powiatu ostrołęckiego. Susza panująca na terenie tutejszych lasów doprowadziła do kilku groźnych pożarów, które na szczęście udało się opanować. Miał też miejsce jeden wypadek drogowy.  Continue reading „Interwencje strażaków w powiecie ostrołęckim.”

Nowy program szkoleń dla strażaków z katastrof budowlanych.

Dosłownie kilka dni temu wszedł w życie nowy program szkoleń dla strażaków. Dokument pod nazwą „Program szkolenia specjalistycznego z zakresu bezpieczeństwa działań podczas katastrof budowlanych” został zatwierdzony przez Komendanta Głównego PSP gen. brygadiera Leszka Suskiego.  Continue reading „Nowy program szkoleń dla strażaków z katastrof budowlanych.”

Sezon na dzikie zwierzęta na drogach rozpoczęty.

Kiedy robi się ciepło na ulicach polskich miast pojawiają się niechciani goście w postaci dzikiej zwierzyny. W poniedziałek (07.05) nad ranem operator kamery monitoringu miejskiego w Świdniku dostrzegł spacerującego łosia. Zwierzę spacerowało po chodnikach, ulicy oraz terenach zielonych. Na miejsce wezwano służby, które przy pomocy syreny ostrzegawczej przegoniły łosia z dala od miasta. Co ma z tym wspólnego straż pożarna?  Continue reading „Sezon na dzikie zwierzęta na drogach rozpoczęty.”

Studia dla strażaków z większą dostępnością.

To bardzo dobra informacja dla wszystkich kandydatów chcących pracować w Państwowej Straży Pożarnej. Zgodnie z najnowszą nowelizacją rozporządzenia Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji zwiększona zostanie liczba miejsca na studia dla strażaków. Rozporządzenie określa limity miejsc na kierunki studiów w przypadku strażaków PSP lub też skierowanych przez własnego przełożonego już podczas pełnienia służby. Dzięki temu miejsc nie powinno zabraknąć dla wszystkich chętnych.  Continue reading „Studia dla strażaków z większą dostępnością.”

Mobilny robot IBIS w służbie straży pożarnej.

Tegoroczne Międzynarodowe Targi Ochrony Pracy, Pożarnictwa i Ratownictwa były doskonałą okazją do zaprezentowania pracy pierwszego w historii służby strażackiej mobilnego robota pod nazwą IBIS. Robot ten jest przystosowany do prowadzenia działań związanych z przeciwdziałaniem i rozpoznawaniem zagrożeń radiologicznych, chemicznych, biologicznych i nuklearnych. Maszyna służy na co dzień w Specjalistycznej Grupie Ratownictwa Chemicznego i Ekologicznego PSP w Poznaniu.  Continue reading „Mobilny robot IBIS w służbie straży pożarnej.”

Zagrożenia pożarowe w polskich lasach.

Panujące w ostatnich tygodniach warunki pogodowe w postaci niskich opadów deszczu i sporych ilości słońca doprowadziły bardzo szybko do powstania dużego zagrożenia pożarowego w polskich lasach. Alarmującą informację zaprezentował Instytut Badawczy Leśnictwa dla województw: małopolskiego, opolskiego, śląskiego i świętokrzyskiego.  Continue reading „Zagrożenia pożarowe w polskich lasach.”

Kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi w Nepalu?

To pamiętne wydarzenie sprzed trzech lat wciąż przypomina o sobie wraz rocznicą, którą obchodzimy w tym roku. Dokładnie 3 lata temu, 25 kwietnia w Nepalu miało miejsce potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie wynoszącej 7,8. Już dzień po tym zdarzeniu na miejsce wysłano naszą sprawdzoną jednostkę, czyli ciężką grupę poszukiwawczo-ratowniczą HUSAR Poland.  Continue reading „Kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi w Nepalu?”

System eCall w samochodach ułatwi pracę strażaków?

Nowoczesne systemy bezpieczeństwa małymi krokami zdobywają coraz większą część rynku. Jednym z interesujących rozwiązań jest system eCall, który montowany jest obecnie w wielu nowych autach. Centra Powiadamiania Ratunkowego są już przystosowane do obsługi zgłoszeń wysyłanych wprost z pojazdu, który uległ wypadkowi. Na czym dokładnie polega system eCall?  Continue reading „System eCall w samochodach ułatwi pracę strażaków?”

Dolnośląskie OSP z solidnym wsparciem finansowym.

To bardzo dobra wiadomość dla strażaków z lokalnych jednostek OSP. Zarząd Województwa Dolnośląskiego rozpoczął nabór do projektu pod nazwą „Poprawa bezpieczeństwa w Województwie Dolnośląskim w roku 2018”. Dostępne środki będą mogły być przeznaczone na wszelkie potrzeby w postaci sprzętu, narzędzi i pojazdów, czyli wszystkiego co poprawia bezpieczeństwo przeciwpożarowe regionu.  Continue reading „Dolnośląskie OSP z solidnym wsparciem finansowym.”

Samochody dla OSP. Jak je pozyskać?

Działalność jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych jest wręcz nieoceniona. Tym bardziej dziwi fakt, że wiele mniejszych miejscowości wciąż boryka się z problemami dotyczącymi pozyskania środków na zakup niezbędnego sprzętu ratowniczo-gaśniczego. W każdej chwili druhowie mogą dowiedzieć się o zadymionym pomieszczeniu, które znajduje się nieopodal jednostki. Jak tam dojechać? Otóż w służbie wykorzystuje się zarówno pojazdy osobowe, jak i wozy strażackie. Te pierwsze to najczęściej prywatne auta, natomiast pojazdy strażackie pozyskuje się w różny sposób.  Continue reading „Samochody dla OSP. Jak je pozyskać?”

Jak wygląda inspekcja gotowości operacyjnej KSRG w 2018 r.?

Z początkiem bieżącego roku weszło w życie zarządzenie Komendanta Głównego Państwowej Straży Pożarnej dotyczące przeprowadzenia inspekcji gotowości operacyjnej podmiotów należących do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Główną zmianą jest test dotyczący wiedzy ogólnej, który będzie wykonywany w poszczególnych jednostkach OSP w całym kraju. To nie powinno zbyt mocno dziwić, gdyż od posiadanej wiedzy zależy też umiejętność radzenia sobie druhów w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia własnego oraz innych osób.  Continue reading „Jak wygląda inspekcja gotowości operacyjnej KSRG w 2018 r.?”

Korytarz ratunkowy. Będą nowe przepisy i zapis o korytarzu życia?

Wszystko na to wskazuje. Ministerstwo Infrastruktury podejmie działania, które mają zmienić dotychczasowe prawo drogowe. Chodzi o zapis mówiący o korytarzach życia, czyli tworzeniu specjalnego przejazdu przez kierowców samochodów na polskich drogach. Pomysł to wynik ostatnich obserwacji dotyczących niewłaściwego podejścia wielu kierujących do przepuszczania na drodze pojazdów uprzywilejowanych jadących na sygnale. Dokładny artykuł o korytarzach ratunkowych znajdziecie Państwo w innym wpisie na stronie.  Continue reading „Korytarz ratunkowy. Będą nowe przepisy i zapis o korytarzu życia?”

Protest strażaków i innych służb mundurowych jeszcze w 2018 r.?

Czas upływa, a spełnionych postulatów nie widać. W sobotę (14.04) upłynął czas jaki związki zawodowe przewidziały na spełnienie warunków porozumienia w zakresie postulatów emerytalnych i płacowych dla służb mundurowych. Wśród wymagań Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych znalazły się m.in. podwyżki na poziomie 650 zł dla każdego funkcjonariusza, wprowadzenie w pełni płatnych zwolnień lekarskich, odmrożenie waloryzacji kwoty podstawowej pensji, wprowadzenie pełnej 100% zapłaty za nadgodziny w pracy oraz powrót do starego systemu emerytalnego, który umożliwiał zakończenie służby po 15 latach pracy.  Continue reading „Protest strażaków i innych służb mundurowych jeszcze w 2018 r.?”

Nowe przepisy dla kierowców OSP w 2018 r. ułatwią życie strażaków.

Bardzo dobra informacja płynie do druhów z ostatniego posiedzenia Sejmu, gdzie posłowie niemal jednogłośnie przyjęli zmiany dla kierowców pojazdów OSP. Ten temat od wielu miesięcy bulwersował osoby związane w jakikolwiek sposób z pożarnictwem, gdyż zmiany w prawie o ruchu drogowym nie pozwalały w praktyczny sposób podejmować przez strażaków akcji ratowniczo-gaśniczych z udziałem pojazdów. O co dokładnie chodzi?  Continue reading „Nowe przepisy dla kierowców OSP w 2018 r. ułatwią życie strażaków.”

Ogromny pożar targowiska w Lublinie.

Do tego groźnego zdarzenia doszło 9 kwietnia w środku nocy, kiedy to zgłoszenie o pożarze wpłynęło o godzinie 22:45 do dyżurnego Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Lublinie. W informacji przekazano, że płomienie i gęsty dym objął duże targowisko miejskie przy ul. Ruskiej. Na miejsce rozdysponowano pierwsze pojazdy strażackie.  Continue reading „Ogromny pożar targowiska w Lublinie.”

Czym jest standaryzacja wyposażenia pojazdów pożarniczych?

Jest to pewnego rodzaju norma określająca i regulująca za pomocą przepisów prawa dostęp do samochodów oraz sprzętu wykorzystywanego przez Państwową Straż Pożarną. Tego rodzaju system pozwala na ujednolicenie wymagań dotyczących poszczególnych urządzeń. Umożliwia to dobór wyłącznie profesjonalnych narzędzi dopasowanych do zastosowań pożarniczych.  Continue reading „Czym jest standaryzacja wyposażenia pojazdów pożarniczych?”

Co zrobić, aby zabezpieczyć dom przed pożarem?

W tym artykule przybliżymy środki zapobiegawcze, które należy zastosować w celu ochrony domu lub mieszkania przed pożarem. Na szczęście nie każde groźne zdarzenie kończy się płomieniami sięgającymi sufitu lub zadymionym pomieszczeniem, nie mniej jednak zagrożenia istnieją i możemy im zapobiegać. Statystyki dotyczące pożarów jasno pokazują, śmiertelne wypadki to najczęściej ogień trawiący mieszkania i domy. Znajdujące się wewnątrz osoby często giną w czasie snu, a przyczyny powstawania pożarów są różne.  Continue reading „Co zrobić, aby zabezpieczyć dom przed pożarem?”

Rola psów ratowniczych w straży pożarnej.

Nieoceniona w wielu przypadkach codzienna praca psów ratowniczych pozwala nieść pomoc tam, gdzie nawet strażak nie daje rady. Zwierzęta te są wykorzystywane w czasie prowadzenia wielu akcji ratowniczych na całym świecie. Przykładem są wszelkiego rodzaju trzęsienia ziemi, gdzie pod gruzami budynków mogą znajdować się poszkodowani.

Historia pierwszych psów poszukiwawczych w naszym kraju sięga jeszcze roku 1995, kiedy po raz pierwszy zwierzęta uczestniczyły w akcji poszukiwawczej po wybuchu gazu w wieżowcu w Gdańsku. Pomysł Polskiego Czerwonego Krzyża tak się spodobał, iż Państwowa Straż Pożarna zdecydowała o utworzeniu podobnej grupy. Pierwsza jednostka, w której pojawiły się psy to PSP w Nowym Sączu. Sprawność zwierząt w odnajdywaniu ludzi doceniły kolejne jednostki w całym kraju. Aktualnie na terenie Polski znajdziemy kilka ekip ratowniczo-gaśniczych, poszukiwawczo-ratowniczych, czy nawet OSP, gdzie wsparciem strażaków w pracy są właśnie wyszkolone psy. Pozyskiwanie psów odbywa się za pomocą zakupu zwierząt ze środków danej komendy lub ze składem samych strażaków.  Continue reading „Rola psów ratowniczych w straży pożarnej.”

Jakie wygląda wyposażenie wozu technicznego straży pożarnej?

Na ulicach w całym kraju każdego roku dochodzi do wielu kolizji z udziałem samochodów. W takiej sytuacji na miejscu pojawia się często straż pożarna, której zadaniem jest nie tylko ugaszenie mogącego wystąpić pożaru, ale też wydostanie zakleszczonego w środku pojazdu poszkodowanego lub rozcięcie karoserii umożliwiające transport zniszczonego auta. W tym celu wykorzystywane są pojazdy techniczne, które do złudzenia przypominają tradycyjny wóz gaśniczy.  Continue reading „Jakie wygląda wyposażenie wozu technicznego straży pożarnej?”

Praca w straży pożarnej, a sporty ekstremalne.

Codzienna służba strażaka wymaga poświęcenia, sprawności fizycznej, odporności na stres, umiejętności podejmowania ważnych decyzji. Chęć niesienia pomocy innym jest obecnie nieoceniona, musi się ona jednak łączyć z profesjonalizmem. Tego akurat nie brakuje w jednostkach Państwowej Straży Pożarnej, czy w Ochotniczej Straży Pożarnej. W całym kraju organizowane są różnego rodzaju szkolenia, zarówno poprawiające umiejętności jak i nauczające nowych zachowań i obsługi nowoczesnych urządzeń.  Continue reading „Praca w straży pożarnej, a sporty ekstremalne.”

Nowa siedziba JRG w Pile?

Jest projekt, będzie budowa. Jednostka Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 w Pile już niebawem będzie miała nową strażnicę. To kolejny przykład na to, iż rząd zauważa potrzeby strażaków i zamienia wysłużone już obiekty w nowoczesne, spełniające aktualne standardy. Zdjęcie i opis projektu mówią prawie wszystko. Architekt założył, iż tuż obok aktualnej strażnicy przy ul. Dzieci Polskich znajdzie się nowy obiekt wybudowany w kształcie litery „L”.  Continue reading „Nowa siedziba JRG w Pile?”

Kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi na Haiti?

W tym roku mija już 8 lat, kiedy miało miejsce bardzo groźne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi na Haiti. Do zdarzenia doszło 12 stycznia 2010 roku, pomoc na miejscu niosła Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza HUSAR z Polski. Głównym punktem, gdzie siła uderzenia była największa były okolice stolicy kraju, a dokładniej Port-au-Prince.  Continue reading „Kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi na Haiti?”

Jak pozyskać samochód pożarniczy dla OSP?

Ciekawą rozmowę w całości znajdziecie państwo w Przeglądzie Pożarniczym. Wywiad nosi tytuł „Doceniajmy się” i dotyczy wznowienia produkcji dawnych pojazdów gaśniczych tworzonych przez dwie rodzime firmy: Jelcz i Autosan. W rozmowie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim poruszonych zostało kilka istotnych kwestii.  Continue reading „Jak pozyskać samochód pożarniczy dla OSP?”

Podwyżki dla strażaków w 2018 r.?

W tym artykule poruszymy krótko temat zarobków w straży pożarnej. Narażenie życia i zdrowia, niebezpieczeństwo i chęć niesienia pomocy innym w trudnych warunkach to codzienność w czasie służby. Konieczność wprowadzenie podwyżek zgłoszono do Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, dodatkowe środki miały być przyznane na ten rok. Kto skorzysta z takiego wsparcia? Przede wszystkim więcej zarabiać powinni strażacy najmniej zarabiający. Finansowe wsparcie ma być przekazywane w formie dodatku do wynagrodzenia za pracę w warunkach szkodliwych oraz uciążliwych.  Continue reading „Podwyżki dla strażaków w 2018 r.?”

Jak chronić drogi oddechowe?

Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze są obecnie wyposażone w sprzęt ochrony układu oddechowego. Tego typu urządzenia trafiają też coraz częściej pod strzechy jednostek OSP. To bardzo przydatne i potrzebne narzędzia wykorzystywane przez strażaków w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. Proces oddychania człowieka polega na pobieraniu tlenu z powietrza, a następnie wydzielaniu dwutlenku węgla. Zbyt niski poziom tlenu w organizmie wynoszący poniżej 17-18% będzie już skutkował poważnymi konsekwencjami.  Continue reading „Jak chronić drogi oddechowe?”

Pianki poliuretanowe Synthesia – opinie o niepalności.

Już wcześniej pisaliśmy na naszym blogu na temat pianek poliuretanowych i ich rosnącej popularności. Wspominaliśmy również o palności i ten temat postanowiliśmy zgłębić trochę bardziej. Przekopaliśmy internet, skontaktowaliśmy się z firmami i dowiedzieliśmy się czegoś więcej – okazuje się, że wśród wykonawców izolacji natryskowych bardzo dobrą opinią cieszą się pianki firmy Synthesia. Continue reading „Pianki poliuretanowe Synthesia – opinie o niepalności.”

Wytrzymały telefon dla strażaka CAT S60.

Każdy strażak wie, że w czasie pełnienia służby zwykłe telefony zupełnie nie nadają się do użytkowania w chwili zagrożenia. Szybka praca, stres to prosta recepta na niechciany upadek smartfona na ziemię i konieczność wymiany całego ekranu. Na rynku są dostępne różne modele bardzo wytrzymałych, wręcz pancernych telefonów określanych często mianem „do zadań specjalnych”. Nie są im straszne pożary, dym, pył, zabrudzenia i upadki.  Continue reading „Wytrzymały telefon dla strażaka CAT S60.”