Chemicy interweniowali w Krośnie.

Godziny poranne w niedzielę (27.05) to pracowity czas dla strażaków, którzy interweniowali w Krośnie przy rozlanej plamie oleju na skrzyżowaniu ulic Wyszyńskiego, Podkarpackiej i Grodzkiej. Początkowo miała to być standardowa akcja, jednak szybko przekonano się na miejscu, iż nie jest to zwykła plama. 

Informację przez telefon odebrał dyżurny Stanowiska Kierowania KM PSP w Krośnie o godzinie 9:30. Na miejsce rozdysponowano strażaków, którzy wygrodzili teren o promieniu 50 m oraz w porozumieniu z policją zamknęli ruch drogowy na skrzyżowaniu. Rozlaną ciecz od razu spróbowano zidentyfikować, w tym celu taką próbę podjęli strażacy wyposażeni w odzież ochronną oraz aparaty ochrony dróg oddechowych. Przy pomocy urządzeń odkryto, iż rozlana ciecz to substancja silnie zasadowa. Podjęto decyzję o wezwaniu na miejsce Specjalistycznej Grupy Ratownictwa Chemiczno – Ekologicznego „LEŻAJSK”. Eksperci bardzo szybko potwierdzili, iż zgłoszona plama oleju to tak naprawdę formaldehyd (aldehyd mrówkowy). Jest to substancja trująca i silnie dusząca. Strażacy zlikwidowali zagrożenie poprzez zastosowanie neutralizatora w połączeniu z wodą. Cały ruch wznowiono dopiero cztery godziny później.

Warto wspomnieć, że strażacy uczestniczą także w akcjach zagrażających zdrowiu i życiu, które nie są związane bezpośrednio z pożarem, czy zadymieniem pomieszczenia. Substancje chemiczne mogą wyrządzić niekiedy dużo więcej szkód, na szczęście straż pożarna jest dziś wyposażona w niezbędną aparaturę umożliwiającą identyfikację niemal każdej groźnej substancji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *