Choroby zawodowe strażaków.

Codzienna służba strażaków wiąże się niestety nie tylko z zagrożeniami związanymi z pożarem. Wejście do zadymionego pomieszczenia nie powoduje od razu groźnych dla zdrowia skutków, jednak akcji jest wiele i tego typu interwencji również. Okazuje się, że strażacy to grupa szczególnie narażona na nowotwory. Prowadzone na całym świecie badania wykazały, iż ryzyko wystąpienia raka u strażaka jest prawie dwukrotnie wyższe niż dla całego społeczeństwa.

Oczywiście wskaźnik ten jest zależny od rodzaju nowotworu, ale dane są nieubłagane. Blisko 60% strażaków prędzej czy później spotyka na swojej drodze nowotwór. Czas rozwoju raka to od kilu do nawet kilkudziesięciu lat, pierwsze objawy mogą pojawić się dopiero po zakończeniu kariery w Państwowej Straży Pożarnej lub Ochotniczej Straży Pożarnej. Wiele osób może nie widzieć związku tej zachorowalności z pełnioną funkcją, wynika to głównie z tego, iż najwięcej chorych to właśnie osoby znajdujące się już na emeryturze, a pracujące niegdyś jako czynny strażak. Z czego wynika tak duża zachorowalność wśród tej grupy pracowników? Powód jest prosty, częsta styczność z substancjami kancerogennymi. Takie substancje powstają zarówno w wyniku spalania różnych przedmiotów w miejscu akcji gaśniczej, jak i zostają na ubraniach i sprzęcie strażackim w formie brudu.

Co zrobić, aby ograniczyć wpływ groźnych substancji na zdrowie strażaka?

Należy zastosować się do podstawowych reguł, które mogą uchronić nasze zdrowie. Przede wszystkim przy wyjeździe na akcję i wchodzeniu do zadymionego pomieszczenia należy zakładać maseczkę przeciwpyłową oraz aparat oddechowy. Na terenie działań gaśniczych powinniśmy wstępnie wyczyścić ubrania oraz wszelkie urządzenia. Kolejny krok to mycie twarzy, karku, szyi i rąk za pomocą wody lub wilgotnych chusteczek. W tym celu możemy ustalić wspólnie z przełożonymi specjalny punkt, gdzie będzie dostęp do wody, mydła oraz papierowych ręczników. Specjalistyczne ubrania strażackie po każdej akcji należy dokładnie wyprać, sami powinniśmy wziąć gorący prysznic w celu zmycia kancerogennych resztek przedostających się przez ubrania do skóry i następnie do organizmu. Warto sprawdzić też wnętrze hełmu i go oczyścić, gromadzą się tam często pozostałości wnikające przez spoconą skórę. Czyścimy też kabinę pojazdu, należy też wydzielić w jednostce dwie strefy: czystą i brudną. Pozwoli to na nieprzenikanie szkodliwych substancji na pozostałe ubrania i sprzęty. Najważniejszym zachowaniem profilaktycznym są okresowe badania, które umożliwiają wykrycie nowotworu zdecydowanie szybciej.

Jeżeli ten artykuł był pomocny to warto go udostępnić. Wiele osób może bagatelizować występowanie tak szkodliwych dla zdrowia substancji w codziennej pracy strażaka. Liczby mówią jednak same za siebie i im większa świadomość wszystkich pracowników PSP i OSP, tym mniejsza będzie zachorowalność na różnego typu nowotwory.