Co zrobić, aby zabezpieczyć dom przed pożarem?

W tym artykule przybliżymy środki zapobiegawcze, które należy zastosować w celu ochrony domu lub mieszkania przed pożarem. Na szczęście nie każde groźne zdarzenie kończy się płomieniami sięgającymi sufitu lub zadymionym pomieszczeniem, nie mniej jednak zagrożenia istnieją i możemy im zapobiegać. Statystyki dotyczące pożarów jasno pokazują, śmiertelne wypadki to najczęściej ogień trawiący mieszkania i domy. Znajdujące się wewnątrz osoby często giną w czasie snu, a przyczyny powstawania pożarów są różne. 

Swoją uwagę powinniśmy zwrócić w kierunku zapobiegania, a nie spotkania z żywiołem jakim jest ogień. Wtedy straty mogą być dużo poważniejsze, zarówno te materialne jak i fizyczne. Pierwszą radą jest bieżąca kontrola stanu technicznego instalacji elektrycznej i gazowej. Przegląd powinien dotyczyć nie tylko okresowych kontroli przed odpowiednie służby, ale też sprawdzania we własnym zakresie. Kontrolujemy przede wszystkim stan kabli i podłączeń urządzeń elektrycznych w mieszkaniu. Wiele błędów dotyczy braku świadomości, iż umieszczenie nagrzewających się urządzeń blisko powierzchni łatwopalnych może zakończyć się tragedią.

Kolejnym i równie ważnym elementem jest sprzęt i urządzenia ochrony przeciwpożarowej. Umożliwiają nam one wczesne wykrycie pożaru lub zadymienia, a niekiedy szybką reakcję na pojawienie się ognia. W domu, podobnie jak w samochodzie powinniśmy posiadać przynajmniej jedną gaśnicę. Oprócz tego istotnym elementem są czujniki dymu i temperatury, które sygnałem dźwiękowym obudzą śpiących członków rodziny i powiadomią o zagrożeniu. Nieco bardziej nowoczesne rozwiązania to systemy ochrony pożarowej stosowane zwykle w biurowcach, zakładach pracy, ale coraz częściej także w domach. Taki system pozwala połączyć kilka urządzeń i informować nas nawet o drobnych awariach instalacji elektrycznych i gazowych. Wiele producentów oferuje w swoim oprogramowaniu powiadomienia SMS, które przy naszej nieobecności w mieszkaniu lub domu poinformuje nas o pojawieniu się ognia.

Warto też zainwestować w tańsze rozwiązania jak chociażby czujniki tlenku węgla, popularnego czadu. Ten bezwonny zabójca każdego roku doprowadza do śmierci setek ludzkich istnień. Wystarczy niewielka nieszczelność instalacji gazowej lub zła wentylacja w domu, aby nasz kominek lub piec stał się śmiertelnym zagrożeniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *