Ćwiczenia strażackie nad Zalewem Siedleckim.

Wiele osób zastanawia się nad tym jak radzą sobie strażacy z ochotniczych jednostek w czasie nietypowych akcji. W końcu praca strażaka to nie tylko gaszenie pożarów, ale też wycinanie osób z pojazdów po wypadkach, czy ratowanie życia przed przyjazdem karetki pogotowia. Jednostki z całej Polski biorą udział w specjalnych ćwiczeniach, które sprawdzają w praktyce umiejętności mogące przydać się podczas różnych groźnych zdarzeń.

Jednym z nich jest ratowanie osób tonących w wyniku załamania się tafli lodowej na rzekach i akwenach wodnych różnego typu. Tym razem jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej z Radomyśla, Dziewuli, Zbuczyna, Czuryły, Krzeska Królowej Niwy, Tęczek oraz Siedlec spotkały się przed Zalewem „Rówce”. Ćwiczenia przygotowała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Siedlcach. Cała akcja polegała na ratowaniu osób, w tym przypadku mężczyzn w wieku 35-40 lat, którzy to szli po fragmencie zamarzniętego lodu. Tafla pękła pod jednym z nich, mężczyzna znalazł się w połowie pod wodą, trzymając się jedynie przerębla za pomocą dłoni. Mężczyzna był przytomny i przy kontakcie z wodą został wyziębiony do I stopnia hipotermii. Drugi z mężczyzn był w stanie wyczołgać się do brzegu po lodzie i wezwał na miejsce pomoc.

To były na szczęście tylko ćwiczenia, ale pokazały one jak ważne jest organizowanie nietypowych działań praktycznych. Większa świadomość teoretyczna i praktyczna w czasie sztucznie stworzonej akcji pozwoli dużo szybciej pomóc poszkodowanym w wielu wypadkach osobom.

1 thought on “Ćwiczenia strażackie nad Zalewem Siedleckim.”

Comments are closed.