Czad, czyli morderca działający w ukryciu.

Co roku słyszymy w mediach o śmiertelnych zatruciach tlenkiem węgla. Nawet osoby, którym udało się uniknąć śmierci wywołanej czadem, muszą później stosować długie i żmudne leczenie skutków zatrucia. Najczęściej do sytuacji związanych ze szkodliwym działaniem tlenku węgla dochodzi w czasie okresu grzewczego, gdyż główne źródło czadu to właśnie nasze domowe piece. Co możemy zrobić, jak się chronić? Rozwiązaniem, które sprawdza się doskonale jest montaż specjalnego czujnika czadu. Pozwoli nam to na spokojny sen, po którym na pewno się obudzimy.

Charakterystyka tlenku węgla.

Popularny czad jest niczym innym jak substancją powstającą w wyniku niepełnego spalania materiałów stosowanych w domowych piecach takich jak: drewno, węgiel, gaz, czy inne paliwa. Brak odpowiedniej ilości tlenu i sezon grzewczy powoduje, iż czad może z łatwością powstawać i nieść ze sobą śmiertelną dawkę tlenku węgla. Na co dzień jednak wiele osób spogląda z przymrużeniem oka na okresową kontrolę przewodów kominowych i wentylacyjnych. W przypadku jednak, gdy mamy w domu nowe i szczelne okna, może się okazać, że takie połączenie szybko doprowadzi do tragedii. Niestety tlenek węgla jest zupełnie niewyczuwalny w powietrzu, dlatego też tak groźny bo zabija w zupełnej ciszy i nieświadomości. Większość przypadków śmiertelnych jest właśnie w czasie snu, gdyż za dnia moglibyśmy mieć jeszcze jakieś szanse na wykrycie zagrożenia ze względu na odczuwane pierwsze objawy. Wśród nich należy wymienić ból głowy. Im więcej czadu, tym gorzej. Do śpiączki może dojść w przypadku stężenia w granicach 800 ppm, a śmierć występuje przy stężeniu tlenku węgla przekraczającego 1600 ppm.

Sposoby radzenia sobie z czadem.

Jest ich w sumie kilka. Pierwszym jest regularna kontrola naszych pieców, kominów i wentylacji. Nie należy tego bagatelizować, gdyż skutki zatrucia są naprawdę poważne. Drugim, który osobiście polecamy jest montaż czujników czadu. Te nowoczesne urządzenia posiadają wyjątkowo czułe sensory elektrochemiczne, które stale monitorują poziom stężenia tlenku węgla w powietrzu i w razie potrzeby alarmują domowników za pomocą sygnału dźwiękowego. Dzisiejsze czujniki to niewielkie i nowoczesne urządzenia, które bez problemów zasilimy za pomocą baterii. Czujka tlenku węgla może być zamontowana na ścianie, możemy ją też postawić na półce. Patrząc na ceny urządzeń, nie jest to wcale duży wydatek. Tym bardziej jeśli cenimy zdrowie i życie całej naszej rodziny.

1 thought on “Czad, czyli morderca działający w ukryciu.”

Comments are closed.