Cztery numery alarmowe, który wybrać?

W Polsce funkcjonują obecnie następujące numery alarmowe: 112, 997, 998 i 999. W zależności od sytuacji wykonujemy telefon do innych służb: Policji, Straży Pożarnej oraz Pogotowia ratunkowego. Pierwszy z numerów to wprowadzony przez Unię Europejską ciąg trzech cyfr ułatwiający wezwanie jednej z trzech służby w sytuacji, gdy osoba korzystająca z telefonu nie pamięta w sytuacji stresu pozostałych z nich.

Numer 112 jest już obecnie powszechnie znany, na szczęście pozostałe numery alarmowe nie zostały zlikwidowane, co niegdyś planowano. Jeżeli chodzi o praktykę to warto omówić podstawowe różnice w wyborze danego numeru, to od tego zależy przede wszystkim czas przyjazdu odpowiednich służb. Dzwoniąc pod numer 112 zostaniemy połączeni z dyspozytorem w Centrum Powiadamiania Ratunkowego. Takie centra są rozmieszczone w każdym mieście wojewódzkim. Po otrzymaniu naszego zgłoszenia, dyspozytor podejmie decyzję jakie jednostki należy wysłać na miejsce i takie zgłoszenie zostanie przekazane dalej już do dyżurnych w odpowiednich jednostkach znajdujących się najbliżej danego zdarzenia. Można więc powiedzieć, że ten numer należy wybierać jeśli nie pamiętamy pozostałych lub też w sytuacji, kiedy nie mamy pewności jakie służby wezwać na miejsce zdarzenia. Ten sposób informacji ma jednak pewien spory minus, mianowicie przyjazd karetki, radiowozu lub pojazdu gaśniczego wydłuża się i to zdecydowanie. Rozmowa z operatorem trwa krótki czas, musimy wtedy jednak zaczekać aż rozmówca przekaże naszą informację dalej. Takie zgłoszenie może wydłużyć czas przyjazdu ekipy ratunkowej lub policji o kilka minut.

W przypadku, gdy potrafimy określić potrzebną na miejscu służbę, należy korzystać z dotychczasowych numerów ratunkowych: 997, 998, 999. Dobrym przykładem jest wezwanie karetki do osoby z zawałem serca. Tutaj liczą się minuty, dlatego tak ważna jest bardzo szybka reakcja. Wybierając powyższe numery dodzwonimy się bezpośrednio do pogotowia ratunkowego. Ze względu na brak dodatkowego pośrednika, czas przyjęcia zgłoszenia i wysłania karetki skraca się o parę minut. To może zadecydować o życiu lub śmierci osoby poszkodowanej. Pamiętajmy też, że bez względu na wybrany przez nas numer powinniśmy zachować względne opanowanie i udzielać dyspozytorowi wszelkich niezbędnych informacji na temat zdarzenia, czy stanu osób poszkodowanych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *