Czujnik smogu w domu to niezbędny element wentylacji grawitacyjnej?

Osoby, którym zależy na wysokiej jakości powietrza w budynku mieszkalnym rozważają niekiedy zakup czujnika smogu. Jest to urządzenie pozwalające na sprawdzenie jakości powietrza, co jest istotne szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Działające w okolicy piece w domach opalanych węglem, okoliczne ciepłownie, elektrownie generują szkodliwe dla zdrowia substancje emitowane do atmosfery. Czujnik smogu to także konieczność w przypadku wentylacji grawitacyjnej w domu. 

Dlaczego warto montować czujniki smogu w domach wyposażonych w wentylację grawitacyjną?

Czujniki jakości powietrza na bieżącą kontrolują obecność w powietrzu szkodliwych dla zdrowia pyłów. W ten sposób możemy ograniczyć siłę działania wentylacji grawitacyjnej, która niestety w odróżnieniu od wentylacji mechanicznej nie uchroni nas przed szkodliwymi substancjami w powietrzu. Smog jest mieszaniną powietrza oraz zanieczyszczeń, jego największe nasilenie znajdziemy w miastach. Przyczyną powstawania smogu jest przede wszystkim korzystanie z niskiej jakości węgla, spalania w piecach śmieci, a także produkcja przemysłowa, która jest odpowiedzialna za emisję znacznych ilości zanieczyszczeń. Posiadanie domu w mieście szczególnie naraża nas na oddziaływanie smogu. Zawsze znajdzie się sąsiedztwo, które opala dom paliwem niskiej jakości. Podobnie wygląda to w dużych aglomeracjach, gdzie zabudowania blokują swobodny przepływ powietrza. Skutki regularnego kontaktu ze smogiem mogą być dla ludzi bardzo poważne. Osoby narażone na działanie smogu mogą uskarżać się na częstsze przeziębienia, alergie, niewydolność oddechową, jak również choroby serca, układu krwionośnego, a w skrajnych przypadkach nowotwory. Podsumowując, wentylacja grawitacyjna w połączeniu z czujnikiem smogu nie będzie optymalnym rozwiązaniem.

Wentylacja mechaniczna to rozwiązanie, które likwiduje potrzebę zakupu czujnika smogu

Posiadanie tego niewielkiego urządzenia w budynku może przyczynić się do znacznie lepszej kontroli jakości powietrza w pomieszczeniach. Czujnik automatycznie mierzy jakość powietrza w domu, co pozwala wszcząć alarm w razie drastycznego wzrostu zanieczyszczeń. Urządzenia są często wyposażone w dodatkowe oprogramowanie przesyłające wyniki wprost na ekran telefonu lub komputera. Obecna sytuacja w miastach oraz na małych wsiach jest nie do pozazdroszczenia, widać to szczególnie w okresie jesienno-zimowym. Właśnie wtedy uruchamiane są kotły grzewcze, opalane często paliwami niskiej jakości. W piecu lądują często odpadki, plastikowe opakowania oraz inne materiały wydzielające trujące substancje. W przypadku wentylacji grawitacyjnej w budynku walka ze smogiem jest o tyle trudna, iż wskaźnik niejednokrotnie przekaże nam informację o przekroczeniu dopuszczalnej normy pyłów. Zastosowane w oknach nawiewniki lub wietrzenie pomieszczeń mogą przyczynić się do poważnych problemów. Z jednej strony wietrzenie jest konieczne jeśli chcemy pozbyć się wilgoci, a także zadbać o właściwy mikroklimat w budynku. Z drugiej zaś strony regularne wietrzenie pomieszczeń zimą prowadzi do zanieczyszczenia pomieszczeń groźnym dla zdrowia smogiem.

Rozwiązaniem tej sytuacji jest montaż wentylacji mechanicznej z rekuperacją. Taki zestaw w odróżnieniu od wentylacji naturalnej zapewnia pełną ochronę budynku przed smogiem. Wentylacja mechaniczna wyposażona jest w specjalny zestaw filtrów, który podczas wymiany powietrza w budynku oczyszcza je. W ten sposób niwelujemy problem smogu, a pomieszczenia są regularnie wentylowane w pełni czystym powietrzem bez zanieczyszczeń. W odróżnieniu od wentylacji grawitacyjnej nie ma potrzeby otwierania okien, a więc smog nie trafia do pomieszczeń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *