Czy butla z tlenem jest bezpieczna?

Okazuje się, że zwykła butla z tlenem może stać się głównym powodem powstania niebezpiecznego zdarzenia. Taka sytuacja miała miejsce w sobotnie popołudnie (16.06), kiedy to przed godziną 16 na jednym z poznańskich osiedli doszło do wybuchu butli z tlenem. W 11-piętrowym wieżowcu uszkodzona została klatka schodowa, dwie osoby przetransportowano do szpitala. Na szczęście nie doszło do poważnych uszkodzeń ciała, inaczej wygląda sprawa stanu budynku. 

Pierwsze ustalenia działających na miejscu strażaków zakładają wybuch, do którego doszło w czasie wnoszenia po schodach butli do nurkowania. Urządzenie upadło na ziemię, co wywołało szybką i groźną reakcję. Eksplozja była na tyle silna, iż w jej wyniku uszkodzone zostały drzwi wejściowe, które wraz z siłą wybuchu znalazły się na trawniku leżącym kilka metrów od budynku. Ponadto uszkodzony został wiatrołap, drzwi do windy oraz mieszkań znajdujących się na tym samym piętrze. Jakby tego było mało to niektóre okna zostały wybite. W sumie na miejscu interweniowało aż 9 zastępów, w tym strażacy z Państwowej Straży Pożarnej, policjanci, ratownicy medyczni oraz pogotowie gazowe i energetyczne. Działania strażaków polegały na zabezpieczeniu miejsca zdarzenia oraz ewakuacji mieszkańców budynku. Ratownicy natomiast na miejscu opatrzyli poszkodowanych. W międzyczasie ewakuowanym osobom zapewniono chwilowe schronienie w autobusie.

Dodatkowo Nadzór Budowlany dokonał oceny stanu budynku, zabezpieczono wiatrołap oraz resztę konstrukcji. W tym celu skorzystano z drewnianych podpór, które utrzymają całą konstrukcję w bezpiecznym położeniu. W miejscu wybuchu zdecydowano o uprzątnięciu gruzu, a także innych pozostałości. Na szczęście eksperci stwierdzili, iż wybuch nie naruszył konstrukcji budynku. Dzięki temu lokatorzy mogli powrócić do własnych mieszkań. W chwili obecnej mieszkańcy muszą korzystać ze schodów, gdyż winda została uszkodzona. Nie ma też sprawnej instalacji gazowej, która ze względów bezpieczeństwa została na pewien czas wyłączona. Zobacz także: Zabezpieczenie remizy to podstawa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *