Czy pianka PUR do ocieplania poddaszy jest łatwopalna?

W budownictwie coraz częściej stosuje się nowoczesne izolacje. Zaobserwować można potężny rozwój technik ocieplania budynków, a szczególnie rozwija się metoda natryskowa pianką poliuretanową, którą coraz więcej osób wybiera do ocieplenia swojego poddasza użytkowego. Czy można się temu dziwić? Pewnie nie.

Zwolennicy wełny podkreślają jej „naturalny charakter”, podobnie reklamują swój produkt firmy, które ocieplają celulozą. Pianka poliuretanowa jest jednak tworzywem sztucznym. Zwolennicy pianki podkreślają jednak, że jest to tworzywo absolutnie bezpieczne, dla organizmu obojętne, z tego materiały wykonywane są także materace, na których śpimy oraz odzież.

Daje się również wyczytać w różnych branżowych portalach, że np. celuloza to produkt rewelacyjny, przytacza się opowieści z historii kiedy to nasi dziadkowie wychodząc zimą do lasu, aby pracować przy wyrąbie drzewa, w gumofilcach stopę owijali gazetą, aby było ciepło, a domy budowali z drzewa. Zwolennicy pianka natomiast podkreślają, że dziś sportowcy, którzy wychodzą w góry nie używają już gazet jako materiału izolacyjnego, ale raczej korzystają z osiągnięć techniki i ubierają nowoczesną odzież, która często jest budowana właśnie na bazie poliuretanów. Mówiąc o domach z bala podkreślają, że taki dom trudno jest wybudować dziś jako całoroczny, ze względu na parametry termiczne właśnie. Zwolennicy wełny mówi, że ich produkt jest naturalny i nie szkodzi środowisku, na co odpowiadają środowiska związane z pianką poliuretanową czy ci pierwsi przypadkiem nie mają na myśli faktu, że wełna ulega szybkiej degradacji również na dachu. Jak widać różne są opinie i każdą z nich trzeba szanować.

Na naszej stronie jednak nie będziemy rozważać tego, który materiał jest lepszy pod względem izolacyjnym, nie będziemy rozważać, który z nich gwarantuje większe oszczędności w ogrzewaniu domu, ale raczej przyjrzymy się sprawom związanym z palnością materiałów.

To prawda, że pianka poliuretanowa nie jest w stanie dorównać wełnie mineralnej pod względem palności. Wełna jest w stanie wytrzymywać bardzo duże temperatury w porównaniu z pianką PUR, czy jednak krytykowanie pianki pod tym względem jest uzasadnione? Potrzeba stanowczo powiedzieć, że pianki poliuretanową posiadają wszystkie atesty do stosowania w budownictwie. Nie można powiedzieć, że pianki są złe ze względu na niższą odporność na ogień, bo gdybyśmy tak do tego podeszli to okazałoby się, że nie powinniśmy również zastosować membrany dachowej (identyczna klasa palności co pianka lub nawet gorsza) jak również papy. Czy w obawie przed pożarem zrezygnujemy z drewnianej konstrukcji dachu lub czy z tego samego powodu zrezygnujemy z wykonania ocieplenia ścian zewnętrznych styropianem?

Bardzo rozsądne podejście do tych kwestii prezentuje na swojej stronie internetowej jedna z firm wykonująca izolacje natryskowe pianką poliuretanową. Na stronie można przeczytać nie tylko o zaletach ocieplania pianką dachów, ale także informacje ogólne na ten temat, które podane są w dość przystępny sposób. Być może do tematu ocieplania budynków będziemy jeszcze wracać na naszej stronie, gdyż wzrasta świadomość użytkowników i cały czas rozwija się technologia w jakiej wykonywane są izolacje.

http://ocieplenie-poddasza.com.pl