Czym jest standaryzacja wyposażenia pojazdów pożarniczych?

Jest to pewnego rodzaju norma określająca i regulująca za pomocą przepisów prawa dostęp do samochodów oraz sprzętu wykorzystywanego przez Państwową Straż Pożarną. Tego rodzaju system pozwala na ujednolicenie wymagań dotyczących poszczególnych urządzeń. Umożliwia to dobór wyłącznie profesjonalnych narzędzi dopasowanych do zastosowań pożarniczych. 

Dokument o nazwie „Wytyczne standaryzacji pojazdów pożarniczych i innych środków transportu Państwowej Straży Pożarnej” pochodzi z 2011 r. i co jakiś czas pojawiają się w nim nowe zapisy. Przykładem może być chociażby regulacja dotycząca innych środków transportu takich jak przyczepy, kontenery ze sprzętem specjalnym, czy łodzie. W informacji tam zawartej przeczytamy również o zasadach przygotowywania nowych standardów i wprowadzaniu ewentualnych zmian. Każdy nowy standard jest tworzony wspólnie z Biurem Logistyki Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej oraz z pełną akceptacją CNBOP-PIB i KCKRiOL. Jednostki same mogą zgłaszać swoje potrzeby, które po procesie standaryzacji są później uwzględnianie w dokumencie. Standaryzacja jest równie istotna jak dbałość o projekty instalacji ppoż.

Trzy standardy

Dokument możemy podzielić na trzy podstawowe standardy. Pierwszy z nich dotyczy absolutnego minimum jeżeli chodzi o wyposażenie w sprzęt dla zabudowy stałej, w tym środków i narzędzi ratowniczo-gaśniczych montowanych w samochodach strażackich oraz innych środkach transportu potrzebnych do realizacji poszczególnych zadań. Kolejny standard różni się jedynie wyposażeniem dla poszczególnych pojazdów oraz ich parametrami np. wielkości głównych i możliwości taktyczno-technicznych. Ostatni standard określa dodatkowe wyposażenie dla każdego pojazdu, umożliwia on także rozszerzenie zakresu podejmowanych działań ratowniczo-gaśniczych.

Każdy wóz strażacki w zależności od modelu będzie posiadał inne standardy, których należy przestrzegać. Standardy dla poszczególnych pojazdów są dostępne na stronie internetowej Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *