„Darix” – nowoczesna kamera termowizyjna dla straży pożarnej.

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem na rynku pojawi się nowoczesny sprzęt ułatwiający codzienną służbę strażaków. Mowa o testach osobistego bezdotykowego termowizora, który montowany jest na hełmie na szybie zabezpieczającej twarz. Wszystko to za sprawą nowatorskiego projektu wprowadzonego do francuskiej straży pożarnej. 

Taka integracja urządzenia z hełmem pożarniczym oraz maską sprawia, że nie ma konieczności korzystania z oddzielnego urządzenia. Nowoczesna kamera termowizyjna o nazwie „Darix” jest złożona z dwóch elementów: kamery zainstalowanej na hełmie i przejrzystego wyświetlacza znajdującego się na wysokości jednego oka. Urządzenie jest obsługiwane przez programator, który nie wymaga żadnych dodatkowych czynności ze strony strażaka. Detektor termowizyjny sam się uruchamia i na bieżąco pokazuje obraz. To niezwykle przydatne urządzenie w czasie wezwania do pożaru, gdzie konieczne jest szybkie wykrycie źródeł ciepła. Ważnym i wygodnym rozwiązaniem jest wyświetlacz, który nie zasłania całego obrazu widzianego przez szybkę. Wyświetlany jest tylko mały skrawek, który nie przeszkadza w pełnieniu działań ratowniczo-gaśniczych.

Warto dodać, że aktualnie używane kamery termowizyjne to oddzielne urządzenia, bez których nie byłoby możliwe prowadzenie wielu działań. Obraz z kamery termowizyjnej zapewnia podgląd temperatury w budynkach takich jak domy, magazyny, obiekty przemysłowe. Dzięki temu możliwe jest wykrycie wysokich temperatur wewnątrz pomieszczeń, co z kolei umożliwia dużo lepszą i sprawną akcję bez podejmowania błędnych decyzji. Pozostaje tylko przyglądać się testom wśród francuskich strażaków, gdyż może to być mały przełom na rynku kamer termowizyjnych.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *