Detektory gazu, jak działają i czy są prawnie wymagane?

Kwestie detektorów gazu podobnie jak innych czujników w wielu instytucjach reguluje rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych o ochronie przeciwpożarowej budynku i innych obiektów budowlanych. W grę wchodzą też przepisy Ministra Infrastruktury w kwestii warunków technicznych w budynkach i ich usytuowaniu. Wiele zapisów jest o tyle przydatna, że informuje nas o zasadach stosowania urządzeń do wykrywania i pomiaru stężeń gazów w pomieszczeniach. Urządzenia zapobiegające potencjalnym wybuchom to przede wszystkim elektroniczne systemy detekcji gazów.

Sposób działania detektora gazu i zasady montażu.

Tego typu urządzenia są z powodzeniem stosowane w celu monitorowania stężenia gazu w powietrzu. Detektor pozwala wykryć wiele rodzajów gazów, od ziemnych, przez płynne, aż po opary benzyny. Jeśli określony próg stężenia przekroczy bezpieczną granicę, wtedy systemy ostrzegawcze zostaną uruchomione. Co ciekawe wiele nowoczesnych detektorów gazu ma bezpośrednie połączenie z zaworami gazowymi, co jest nieocenione w chwili, gdy trzeba szybko odciąć dopływ gazu. Takie automatyczne działanie może uchronić niejedno ludzkie życie i zapewnić brak strat materialnych w razie wystąpienia wycieku gazu. Systemy te współpracują również z wentylatorami, które potrafią w szybki sposób przewietrzyć zagrożone wybuchem pomieszczenie. Warto zwrócić uwagę na montaż, ten będzie różny dla pomieszczeń narażonych na obecność poszczególnych gazów. Przykładem jest metan, który jest lżejszy od powietrza. Taki czujnik należy umieścić w odległości 30 cm pod sufitem. Trzeba też pamiętać, że detektory gazu nie będą pełniły swojej roli jeżeli umieścimy je w bliskim sąsiedztwie otworów wentylacyjnych np. drzwi lub okien. Dla cięższych gazów procedura montażu wygląda jeszcze inaczej, czujka instalowana jest 30 cm nad powierzchnią podłogi. Tlenek węgla to zdradliwy i bezwonny gaz, jeśli chcemy się przed nim uchronić to czujkę gazową należy umieścić na wysokości +/- 180 cm.

Co zrobić, aby nasz system działał przez lata?

Przede wszystkim musimy zadbać o odpowiednie rozmieszczenie czujników w poszczególnych miejscach. Należy też zadbać o fachową ekipę, która wykona dla nas całą instalację. Doświadczeni specjaliści stosują się do sprawdzonych przepisów i są gwarancją na sprawne i bezproblemowe działanie urządzeń. Jako właściciele obiektu wyposażonego w czujniki gazowe powinniśmy sami zadbać o sprawność instalacji. W tym celu należy przestrzegać regularnych zaleceń z instrukcji urządzeń oraz pilnować okresu wymiany akumulatorów, kalibracji, czy przeglądu.

Zobacz również: http://detektor.com.pl/