Drabina dla strażaków z Wodzisławia Śląskiego.

Otwarcie strażnicy Komendy Miejskiej PSP w Mysłowicach było okazją do przekazania nowych pojazdów dla jednostek PSP i OSP. Jedną z nich jest KP PSP w Wodzisławiu Śląskim, która to otrzymała nowy pojazd. Mocno zużytą drabinę SD30 zastąpiła nowoczesna konstrukcja o oznaczeniu M42 L-AS firmy Magirus. Wóz bojowy zaprojektowano na bazie podwozia Iveco Eurocargo 180-320 z napędem 4×2 oraz silnikiem spełniającym normę EURO 6.

Autor zdjęcia: Konrad Machura

Wewnątrz pojazdu znalazła się niewielka kabina z układem siedzeń 1+2. Sama drabina złożona jest z pięciu przęseł, które pozwalają na pracę na wysokościach do nawet 42 metrów. Model M42 L-AS to obecnie najwyższa produkowana drabina dostępna dla strażaków. Koszt całego pojazdu to kwota ponad 3 mln złotych. Sfinansowanie tak dużej inwestycji było możliwe dzięki realizacji projektu pod nazwą „Bezpieczne pogranicze”, który jest realizowany w ramach programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska. Wśród partnerów projektu są Komenda Wojewódzka Państwowej Straży Pożarnej w Opolu, Katowicach i Wrocławiu.

To kolejny artykuł na naszym blogu, który pokazuje poprawiającą się dostępność nowoczesnych rozwiązań w polskim pożarnictwie. Przestarzałe i wysłużone urządzenia odchodzą tym samym na emeryturę, ale często pojazdy mające swoje lata są z powodzeniem wykorzystywane przez jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej. W całej Polsce nie brakuje przecież zdarzeń, gdzie do pożaru w mniejszych miejscowościach jako pierwsi docierają ochotnicy. Ważne, aby i oni mieli czym dojeżdżać i żeby posiadali sprzęt umożliwiający podjęcie skutecznej interwencji w celu ugaszenia ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *