Efekt wichur: ponad 6000 interwencji w jeden dzień.

Według statystyk zaprezentowanych przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji na terenie kraju doszło wczoraj (30.09) do blisko 6 600 interwencji strażaków. Straż pożarna zmagała się z licznymi awariami, które powstały w wyniku silnego, porywistego wiatru. 

W wielu regionach całego kraju prędkość wiatru dochodziła do nawet 100 km/h. Interwencje, do których wzywano strażaków dotyczyły przede wszystkich skutków tychże wichur. Większość wezwań wśród rozdysponowanych jednostek ratowniczo-gaśniczych dotyczyła połamanych konarów oraz drzew. Nie brakowało również miejscowych podtopień, takich interwencji było nieco ponad 600. Tutaj działania jednostek Państwowej Straży Pożarnej skupiały się wokół wypompowywania wody z piwnic w zalanych budynkach. Według dostępnych danych najwięcej akcji prowadzono na terenie województwa wielkopolskiego (1001 interwencji). Niewiele mniej zdarzeń odnotowano w województwie łódzkim (875), mazowieckim (754), dolnośląskim (665) oraz na Śląsku (657). Do zdarzeń w ciągu doby wyjechało blisko 34 000 strażaków zawodowych PSP oraz OSP. W celu kierowania wsparcia, na miejscu działania strażaków wspierało blisko 7500 pojazdów.

Większość strat jakie poniesiono to wynik wichury, która to zrywała połączenia sieci energetycznej oraz przewracała drzewa. Oprócz strat materialnych najpoważniejszym zdarzeniem tego dnia był wypadek w miejscowości Nowy Nart w powiecie niżańskim w województwie podkarpackim. Doszło tam do przewrócenia się drzewa na nadjeżdżający pojazd. W wyniku zdarzenia śmierć na miejscu poniósł kierujący autem 42-latek. Podróżująca z mężczyzną dwójka osób została ranna. Podczas porywistego wiatru w całym kraju dochodziło także do mniejszych wypadków, poszkodowanych zostało w sumie 18 osób, a także 5 strażaków. Wiatr zniszczył dachy w 397 budynkach, z czego 246 to konstrukcje zerwane z domów mieszkalnych. Nie zabrakło także uszkodzeń sieci elektrycznej, przez pewien czas bez prądu pozostawało blisko 295 000 odbiorców.