Elektryczny pojazd pożarniczy? To możliwe!

Jedno z nowoczesnych rozwiązań z zakresu pożarnictwa zaprezentowała straż pożarna koncernu komunikacyjnego „Linz AG” w Austrii. Gotowy do użytku pojazd ratowniczo-gaśniczy jest zasilany jedynie przy pomocy prądu elektrycznego, jest to pierwsze tego typu wóz strażacki w Europie. Projektem samochodu zajęła się firma Rosenbaure, która przygotowała go wspólnie z firmą Kreisel Electric produkującą na co dzień elektryczne napędy do aut. 

Jest to niewątpliwie krok w przód jeśli chodzi służbę samochodów zasilanych jedynie prądem. Dotychczas nie zaprezentowano jeszcze dużego wozu, który mógłby działać na podobnych zasadach. Pokazany samochód ratowniczo-gaśniczy to lekka konstrukcja na podwoziu Mercedes Sprinter, który będzie służyć na terenie miasta Linz. Konstrukcja auta sprawia, że możliwości są niemal nieograniczone jeśli chodzi o wykorzystanie go dla innych jednostek lub służb. Zabudowa może służyć zarówno ratownikom wodnym, technicznym, czy chemiczno-ekologicznym. Można więc w przyszłości oczekiwać kolejnych projektów, które z powodzeniem posłużą jako podstawowy lekki pojazd w każdej grupie docelowej. Niestety wciąż nieznana jest moc silnika oraz zasięg, można jednak podejrzewać, iż jest on proporcjonalny do obsłużenia całego miasta.

Aktualna technologia umożliwia już zastosowanie napędu elektrycznego nie tylko w autach osobowych, ale coraz częściej w nieco większych konstrukcjach. Póki co tego typu rozwiązania mają pewne ograniczenia, jednak na rynku funkcjonują już pojazdy ciężarowe zasilane prądem. Możemy się więc spodziewać w niedalekiej przyszłości dużych pojazdów ratowniczo-gaśniczych, pytanie tylko czy takie auto nie straci na pojemności zbiorników oraz możliwości trzymania wewnątrz większej ilości niezbędnych narzędzi. Ogniwa zasilające wciąż zajmują sporo miejsca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *