Harvester leśny w ogniu – czy maszyna może spłonąć?

Prowadzenie prac na terenach leśnych jest niebezpiecznym zadaniem nie tylko pod kątem działań prowadzonych z wycinką drzew i możliwym upadkiem gałęzi lub fragmentów drzew z dużej wysokości. Zawodne bywają również maszyny, których instalacje elektryczne potrafią uprzykrzyć życie nawet zawodowcom. Do takiego zdarzenia doszło co prawda w połowie stycznia (19.01), jednak postanowiliśmy poruszyć ten temat jako krótki poradnik informujący o tym, jak groźne i trudne zarazem może okazać się prowadzenie prac z użyciem maszyn zasilanych paliwem. 

Sygnał odebrano około godziny 10:30, kiedy to dyżurny kierowania komendanta powiatowego Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie otrzymał informację o pożarze harvestera, czyli maszyny wykorzystywanej przy pracach prowadzonych w lasach państwowych. Pożarem objęty był pojazd w okolicach miejscowości Żelazna Góra w gminie Braniewo, gdzie prowadzone były prace związane z likwidacją drzew. Do zdarzenia skierowane zostały dwa wozy ratowniczo – gaśnicze z jednostki Państwowej Straży Pożarnej w Braniewie. Sytuacja była o tyle trudna, iż miejsce dojazdu było wyjątkowo wymagające, a droga prowadziła przez trudne leśne dukty. Po dotarciu na teren zdarzenia zauważono płonącą maszynę leśną. Rozpoczęto gaszenie przy użyciu piany, następnie po likwidacji głównego źródła ognia sprawdzono maszynę i dogaszono płonący, wyciekający olej oraz opony. Cała akcja gaśnicza trwała około godziny, nieznana jest jednak przyczyna pożaru.

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że za pożar odpowiedzialna była instalacja elektryczna. Jednak nie są to informacje oficjalnie potwierdzone. Przypominamy w tym miejscu o zakupie gaśnic, które powinny znajdować się na wyposażeniu każdego pojazdu, ale też firmy posiadające maszyny mogące ulec samozapłonowi.