Helikopter strażacki do zadań specjalnych.

Oprócz tradycyjnych samochodów strażackich w służbie PSP funkcjonują też samoloty gaśnicze, ale także helikoptery. Jednym z nich jest interesująca konstrukcja pod nazwą Sikorsky S-64 Skycrane, czyli dźwig z dwoma silnikami stworzony na potrzeby armii Stanów Zjednoczonych. Ten nietypowy model pełni funkcję transportową, a jego pierwotna wersja została oznaczona symbolem CH-54. Obecna nazwa S-64 Scycrane to oznaczenie dla helikopterów przeznaczonych do użytku cywilnego. 

Historia helikoptera sięga roku 1992, kiedy to śmigłowiec uzyskał licencję wraz z powstaniem przedsiębiorstwa Erickson Air-Crane. W tym momencie firma rozpoczęła produkcją na skalę globalną i stała się monopolista na rynku dla tego typu helikopterów. Dość szybko zmodyfikowano całą konstrukcję i wprowadzono specjalny zbiornik mogący pomieścić 10 tys. litrów wody. Helikopter stał się bardzo popularny w pracy straży pożarnej, gdzie pełnił niezwykle ważną rolę aż do dziś. Zamocowano także pompę o doskonałej wydajności wraz z wężem ssącym, dzięki temu możliwe było szybkie napełnienie zbiornika. Wystarczyło tylko opuścić śmigłowiec na odpowiednią wysokość i zanurzyć wąż w zbiorniku wodnym. Co ciekawe czas potrzebny na uzupełnienie tak wielkiego pojemnika wynosi w granicach 2 minut. Śmigłowce rozpoczęły swoją przygodę w akcjach ratowniczo – gaśniczych szczególnie przy rozległych pożarach. Zastosowano też działko wodne, dzięki któremu łatwiej jest podawać wodę w wybrane miejsce.

W sumie na cały świat wypuszczono powyżej 100 takich helikopterów, które trafiły do Rosji, Stanów Zjednoczonych, Ugandy, Kanady, Włoch oraz Korei Południowej. Ze wszystkich śmigłowców w ciągłym użytku funkcjonuje około 20 maszyn, które są wykorzystywane do transportu dużych ładunków, przy platformach wydobywczych oraz do gaszenia ognia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *