Jak chronić drogi oddechowe?

Jednostki Ratowniczo-Gaśnicze są obecnie wyposażone w sprzęt ochrony układu oddechowego. Tego typu urządzenia trafiają też coraz częściej pod strzechy jednostek OSP. To bardzo przydatne i potrzebne narzędzia wykorzystywane przez strażaków w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. Proces oddychania człowieka polega na pobieraniu tlenu z powietrza, a następnie wydzielaniu dwutlenku węgla. Zbyt niski poziom tlenu w organizmie wynoszący poniżej 17-18% będzie już skutkował poważnymi konsekwencjami. 

Początkowe objawy niedotlenienia to ból głowy, przyspieszona akcja serca, szybkie męczenie się, trudności w prowadzeniu działań wymagających użycia siły. Sprawa wygląda jeszcze gorzej jeżeli poziom tlenu spada do 15%, wówczas mówimy już o silnym niedotlenieniu. Jego objawy to m.in. silny ból głowy, siność oraz wymioty. Kolejny spadek na poziomie 12% to już niestety szybkie ryzyko zgonu osoby. Widzimy więc jak dużą rolę w pracy strażaka odgrywa sprzęt ochrony układu oddechowego (OUO). W celu określenia stanu poszkodowanego lub naszego własnego możemy użyć następującego przelicznika. Obliczamy tzw. wentylację minutową, czyli mnożymy ilość (objętość) dla jednego wdechu przez liczbę zrobionych w czasie jednej minuty wydechów. Dla określonej pracy wygląda to następująco: praca lekka 18 litrów/min, średnio-ciężka 30 litrów/min, ciężka 50 litrów/min, bardzo ciężka 100 litrów/min.

Dla strażaka ważniejsze od obliczeń, na które nie ma czasu będzie posłużenie się niezbędnym sprzętem dotleniającym i chroniącym organizm przed niekorzystnym wpływem niedotlenienia lub też tlenku węgla. Urządzenia możemy tu podzielić na filtrujące oraz izolujące. Sprzęt izolujący możemy podzielić na aparaty w obiegu otwartym oraz zamkniętym. W przypadku straży pożarnej wykorzystuje się aparaty otwarte nadciśnieniowe. Taki aparat jest złożony z nosidła, którego zadaniem jest trzymanie wszystkich pozostałych elementów. Tutaj wykorzystuje się różne rozwiązania w postaci pasa biodrowego lub pasów szelkowych. Bazą dla sprzętu ochrony układu oddechowego (OUO) jest butla z powietrzem. Jest to zbiornik wykonany ze stali lub tworzywa o pojemności 6 litrów z funkcją ciśnienia w granicach 300 atmosfer. Kolejna rzecz to maska na twarz, wraz z paskami umożliwiającymi umocowanie do twarzy. Pozostałe wyposażenie to reduktor, ciśnieniomierz oraz sygnalizator dźwiękowy informujący o niskim poziomie powietrza w butli. Taki zestaw pozwala w razie prowadzenia akcji ratowniczo-gaśniczych, gdzie nie mamy możliwości wyjścia z płonącego budynku na szybki dostęp do tlenu. To również dobre rozwiązanie w przypadku szybkiego podania tlenu osobie poszkodowanej zanim jeszcze przyjedzie pogotowie ratunkowe. O sprzęt należy dbać i po każdym użyciu płuczemy maskę pod bieżącą wodą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *