Jak działają zabezpieczenia fotowoltaiki? Ochrona antyprzepięciowa AC i DC.

Prawidłowe działanie systemu fotowoltaiki jest uzależnione nie tylko od profesjonalnego montażu. Znacznie mają także dodatkowe funkcje stosowane zarówno w przypadku paneli PV, jak i inwerterów (falowników). Specjaliści zalecają wybieranie wyłącznie sprawdzonych rozwiązań oferowanych przez producentów o ugruntowanej na rynku pozycji. Tylko wtedy mamy pewność, że fotowoltaika zamontowana na dachu domu, budynku firmowego, czy obiektu inwentarskiego będzie działać wydajnie i bezawaryjnie. 

Monitoring pracy instalacji PV

System kontroli stosowany w instalacjach fotowoltaicznych służy do podglądu sposobu działania systemu. Tego typu rozwiązanie maksymalizuje wydajność fotowoltaiki, a także pozwala wykryć wszelkie nieprawidłowości związane z pracą. Producenci inwerterów często montują w swoich urządzeniach wyświetlacze LCD, na których znajdziemy podstawowe informacje. Bardziej szczegółowy monitoring obejmujący parametry wyjściowe, wejściowe, napięcie. W takim wypadku wykorzystywane są specjalne układy (datamanager). Centrala komunikacyjna dzięki użyciu czujników monitoruje i pobiera najważniejsze dane o działającej instalacji fotowoltaicznej. Komunikacja w systemie odbywa się z użyciem połączenia przewodowego lub bezprzewodowego WiFi. Komunikaty przekazywane w formie pakietu danych, który możemy odczytać przy użyciu mobilnej aplikacji lub strony internetowej. System pozwala na zbieranie danych oraz ich dalszą archiwizację. W ten sposób możliwe jest generowanie okresowych raportów. Poznamy dzięki nim bieżące parametry pracy i jeżeli zauważymy nieprawidłowości to łatwiej będzie przeprowadzić działania naprawcze. Wygodnym rozwiązaniem dla wielu osób mogą być dodatkowe systemy stosowane wraz z inwerterem. Pozwalają one na pomiar zużycia energii elektrycznej przez posiadane w budynku urządzenia. Niemniej system monitorowania instalacji fotowoltaicznej pozwala uniknąć awarii, a także w razie potrzeby możliwe jest przeprowadzenie prac serwisowych usuwających nieprawidłowości w pracy paneli słonecznych.

Zabezpieczenie antyprzepięciowe

Zabezpieczenie fotowoltaiki powinniśmy zlecić profesjonalistom. Zwykle jest to firma, która jest odpowiedzialna za dostarczenie paneli oraz ich montaż. Tylko osoby kompetentne w tym zakresie będą w stanie zadbać o właściwą ochronę po stronie AC i DC. Ponadto projekt instalacji PV zawierać będzie ochronę przepięciową, co byłoby niemożliwe przy braku wiedzy i doświadczenia. Należy dodać, iż wiele firm oferujących fotowoltaikę może zachęcać inwestorów bardzo korzystną ceną. Możemy wówczas natknąć się na panele wątpliwej jakości lub też na sytuację, gdy firma zrezygnowała z zabezpieczenia naszej instalacji. Początkowa cena będzie więc niższa, ale w dalszej perspektywie rzutuje to na działanie fotowoltaiki. W razie wystąpienia awarii brak ochrony antyprzepięciowej po stronie AC i DC będzie generował dodatkowe, często duże koszty.

Optymalizacja pracy instalacji 

Optymalizatory to jedno z rozwiązań wykorzystywanych w budynkach zacienionych. Jest to obecnie jedyny sposób na równomierną pracę instalacji fotowoltaicznej. Optymalizatory nie są w stanie usunąć strat energii elektrycznej, które są naturalne w miejscach, gdzie słońce nie obejmuje całego modułu PV. Zgodnie z nazwą urządzenie optymalizuje pracę, co może przynieść zamierzony efekt w przypadku budynków o złożonej konstrukcji dachu. Niekiedy dochodzi do sytuacji, gdy budynek był przez kilka lat zupełnie wolny od zacienienia. Z czasem w sąsiedztwie wybudowano dom, który przewyższa wysokością istniejący obiekt i zasłania część paneli fotowoltaicznych. W takim wypadku potrzebny może okazać się właśnie optymalizator. Szukasz firmy montującej panele słoneczne? Sprawdź: fotowoltaika Ostrów Mazowiecka.