Jak pozyskać samochód pożarniczy dla OSP?

Ciekawą rozmowę w całości znajdziecie państwo w Przeglądzie Pożarniczym. Wywiad nosi tytuł „Doceniajmy się” i dotyczy wznowienia produkcji dawnych pojazdów gaśniczych tworzonych przez dwie rodzime firmy: Jelcz i Autosan. W rozmowie z Komendantem Głównym Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadierem Leszkiem Suskim poruszonych zostało kilka istotnych kwestii. 

Strażak podkreślał istotną rolę Ochotniczych Straży Pożarnych, które dzięki wspólnym działaniom z Państwową Strażą Pożarną zapewniają większe bezpieczeństwo w kraju. W rozmowie padły też ciekawe słowa o wznowieniu produkcji pojazdów ratowniczo-gaśniczych. Modernizacja miałaby objąć znany, aczkolwiek wysłużony już model GBA 2,5/16. Budowa pojazdu pozwala prowadzić działania zarówno na terenie miast jak i wsi. Konstrukcja jak dobrze wiem jest przestarzała, ale komendant wskazał na możliwość jej odświeżenia. Według niego zmodernizowany pojazd miałby być autem prostym, bez zbędnej elektroniki, co wiąże się również z prostszymi naprawami. Taki wóz strażacki byłby niezawodny i łatwy w obsłudze. Możliwe, że pierwszy prototyp pojazdu będzie stworzony do końca bieżącego roku. Całkowity koszt budowy samochodu pożarniczego dla OSP ma się zamknąć w granicy 500 tys. zł. Widać więc wyraźnie różnicę cenową, która ma ogromne znaczenie dla jednostek ochotniczych. Przeciętny pojazd średniej klasy to ceny zaczynające się od 800 tys. zł.

Zachęcamy do sprawdzenia całego wywiadu. Być może już niebawem pojazdy Jelcz i Autosan ponownie pojawią się na polskich drogach. W końcu samochody te służyły dzielnie strażakom przez całe dziesięciolecia. Pomysł komendanta Leszka Suskiego pozwoliłby nie tylko wskrzesić legendę pożarnictwa w naszym kraju, ale dać też solidne wsparcie w codziennej służbie Ochotniczej Straży Pożarnej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *