Jak pozyskać środki na wyposażenie OSP? Fundusz Sprawiedliwości.

Ministerstwo Sprawiedliwości zaprezentowało ogólnopolski program, który umożliwi szerszy dostęp do nowoczesnego sprzętu ratowniczego dla Ochotniczych Straży Pożarnych w całej Polsce. Kwota jaką przeznaczono na ten cel to 100 mln zł. Urządzenia jakie można będzie nabyć dzięki otrzymanemu wsparciu to m.in. defibrylatory, torby ratownicze lub inny sprzęt za wyjątkiem samochodów. 

Trzeba się jednak pospieszyć, gdyż kolejne nabory wniosków będą prezentowane co 2 tygodnie dla poszczególnych województw. O wsparcie jednostek OSP będą mogły ubiegać się gminy oraz miasta na prawach powiatu z całego kraju. Urzędnicy będą pośredniczych w pozyskiwaniu sprzętu ratowniczego dla określonych jednostek. Specjalistyczny sprzęt do ratowania zdrowia i życia ludzi to najnowocześniejsze zestawy medyczne usprawniające niesioną pomoc. W naszym kraju nie brakuje wykwalifikowanej kadry, również ochotników doszkalających się. Problem stanowi niekiedy dostęp do urządzeń usprawniających codzienną pracę. Szkolenia i umiejętności powinny iść w parze z dostępnością sprzętu, stąd też politycy zdecydowali o solidnym wsparciu w tym zakresie. Fundusz Sprawiedliwości funkcjonuje od września zeszłego roku i rozdzielał do tej pory środki zasądzone od sprawców przestępstw. Po wprowadzonych zmianach w ustawie udało się rozwinąć katalog organizacji jakim fundusz może pomagać. Dzięki temu rzeczywiste wsparcie dociera do coraz większego grona potrzebujących. Środki pozyskane od sprawców przestępstw będą od teraz źródłem finansowania dla instytucji ratujących życie i zdrowie.

Procedura zgłoszeniowa

Złożenie wniosku jest banalnie proste. W tym celu Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało specjalny generator. Wypełniony przez urzędników dokument należy wydrukować i przesłać do ministerstwa, razem z kompletem załączników. Dokładne informacje na ten temat są dostępne na stronie internetowej.

Dokładny harmonogram przyjmowania wniosków dla poszczególnych województw prezentujemy poniżej z uwzględnieniem już zakończonych naborów:

Podkarpackie – 2 lutego 2018 r.

Świętokrzyskie – 19 lutego 2018 r.

Dolnośląskie – 5 marca 2018 r.

Śląskie – 19 marca 2018 r.

Opolskie – 3 kwietnia 2018 r.

Łódzkie – 16 kwietnia 2018 r.

Pomorskie – 7 maja 2018 r.

Kujawsko-pomorskie – 21 maja 2018 r.

Zachodniopomorskie – 11 czerwca 2018 r.

Lubelskie – 25 czerwca 2018 r.

Mazowieckie – 9 lipca 2018 r.

Warmińsko-mazurskie – 23 lipca 2018 r.

Wielkopolskie – 6 sierpnia 2018 r.

Podlaskie – 21 sierpnia 2018 r.

Lubuskie – 3 września 2018 r.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *