Jak radzić sobie w czasie mrozów?

Bardzo mroźne dni to w ostatnim czasie codzienność. Temperatury spadające do -15 stopni Celsjusza nie ułatwiają poruszania się po mieście, trudniej żyje się też osobom starszym oraz bezdomnym. Niski słupek rtęci jest dużym zagrożeniem dla zdrowia i życia wielu osób. W tym celu Komenda Główna Państwowej Straży Pożarnej zaprezentowała specjalny poradnik radzenia sobie w czasie niskich temperatur.

Zanim przejdziemy do 10-punktowego poradnika warto wspomnieć, że widząc osobę osłabioną przebywającą na mrozie powinniśmy niezwłocznie powiadomić służby ratownicze i zaoferować ze swojej strony pomoc. Czasem wystarczy tylko nasza reakcja i wsparcie, w trudniejszych wypadkach konieczne może się okazać wybranie numerów 112, 998, 997 i 999. Wychodząc na zewnątrz powinniśmy ubrać się ciepło, zakładamy kilka warstw odzieży. Istotna jest tu możliwość zdjęcia np. swetra w czasie wysiłku. Na nogi zakładamy kalesony, następnie ciepłą zimową kurtkę, czapkę, rękawiczki, szalik oraz buty. Wychodząc na mróz najlepiej jest zjeść kaloryczny posiłek i na dłuższe przebywanie na zewnątrz zabrać ze sobą termos z herbatą. Ważna jest też ochrona skóry, w tym celu smarujemy ręce oraz twarz tłustym kremem.

Należy poinformować najbliższych lub osoby takie jak pracownicy hotelu o miejscu, do którego idziemy oraz ile potrwa nasze wyjście. Pozwoli to zgłosić odpowiednim służbom nasze zaginięcie. Po powrocie powinniśmy poinformować o tym wyżej wymienione osoby, aby niepotrzebnie nie wszczynać alarmu. Zimowe wycieczki najlepiej odbywać w grupie, warto zrezygnować z niebezpiecznych w czasie zimy miejsc. W śniegu chodzi się wolniej, wymaga to więcej siły więc nie należy zbytnio się forsować. Idąc w grupie warto zmienić co jakiś czas osobę przecierającą szlak. Jeżeli mamy drobne odmrożenie pomocne będzie zanurzenie np. dłoni, dla większych odmrożeń konieczna będzie wizyta u lekarza. Pamiętajmy, że zima potrafi być piękna, ale zarazem stanowi poważne zagrożenie dla zdrowia i życia w sytuacji, gdy na zewnątrz panują temperatury ujemne. Nie zapominajmy też o naszych pupilach i zwierzętach gospodarczych, zadbajmy o ich komfort. Jak widać strażacy przygotowują wiele ciekawych poradników, warto więc ich wesprzeć finansowo w miarę możliwości.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *