Jak skuteczny jest czujnik dymu z powiadomieniem?

Często dostajemy sygnały dotyczące skuteczności prostych rozwiązań jakimi są czujniki groźnego dla zdrowia i życia czadu. Nie bez powodu jest on nazywany cichym zabójcą, gdyż jest bezwonny i niewidoczny dla ludzkiego oka. Zasypiająca wieczorem osoba przebywająca w mieszkaniu, gdzie występuje tlenek węgla może się już nigdy nie obudzić. Tak właśnie działa czad, jednak można się przed nim skutecznie chronić. 

Dowodem na skuteczność działania czujników dymu jako elementu składowego systemu sygnalizacji pożaru jest poniedziałkowe wydarzenie (18.02), kiedy to w godzinach popołudniowych dyżurny straży pożarnej odebrał sygnał o uruchomionym czujniku tlenu węgla. Na miejsce wysłano Jednostkę Ratowniczo – Gaśniczą z Hajnówki, która udała się do budynku przy ul. Stalowej. W tym czasie mieszkaniec, a dokładniej właściciel obiektu przebywał już na zewnątrz obiektu. Strażacy przystąpili do oględzin budynku, przy użyciu miernika wielogazowego rozpoczęto pomiar możliwego stężenia tlenku węgla, aby potwierdzić odczyt czujki. Niemal natychmiastowy pomiar wykazał, iż we wszystkich pomieszczeniach wykryto obecność czadu. Rozpoczęto wygaszanie pieca, następnie wywietrzono cały lokal. Dokonano drugiego pomiaru, który potwierdził brak obecności czadu po przewietrzeniu pomieszczeń i zajęciu się piecem.

Strażacy poinformowali właściciela posesji o potrzebie wykonania przeglądu instalacji kominowej oraz wentylacji, zanim piec zostanie uruchomiony ponownie. Podsumowując, widzimy jak istotne są w dzisiejszych czasach systemy sygnalizacji pożaru. To one jako pierwsze informują o istniejącym zagrożeniu. Zwykłe i niedrogie urządzenie jakim jest czujnik dymu może uchronić nie tylko zdrowie, ale i życie.