Jak ugasić płonącego człowieka?

Wyobraźmy sobie taką sytuację: z pomieszczenia pełnego dymu wychodzi człowiek, jego ubranie płonie. Zanim jeszcze na miejsce zdarzenia przyjedzie wezwana przez nas straż pożarna i pogotowie, będziemy musieli podjąć odpowiednie działania w celu ugaszenia odzieży. Nasze profesjonalne zachowanie może nie tylko uchronić innych przed poważnymi poparzeniami, ale nawet ocalić życie. W tym artykule przyjrzymy się co należy robić w sytuacji zagrożenia. 

Płonąca na człowieku odzież wywołuje często reakcję obronną. Taka osoba zaczyna uciekać w panice, ruch powietrza dodatkowo potęguje płomienie. Jeżeli widzimy taką sytuację należy jak najszybciej przewrócić poszkodowanego twarzą do ziemi. Umożliwi to zablokowanie płomieni z przodu ciała, przez co uchronimy osobę przed wchłanianiem żaru do płuc i ewentualnym poparzeniem dróg oddechowych. Stojący, objęty ogniem człowiek zacznie wdychać niebezpieczny dla zdrowia dym oraz ogień, jest to bardzo niebezpieczne. Leżącą już osobę w miarę możliwości przykrywamy kocem gaśniczym, a jeżeli go nie posiadamy to możemy skorzystać z innego materiału np. narzuty, płaszcza itp. Dzięki temu możemy odciąć dopływ tlenu, przez co ogień zacznie gasnąć. Ważne jest, aby pamiętać przy tym o własnym bezpieczeństwie. Narzutę lub inny materiał kładziemy na poszkodowanym i dociskamy ją butem na brzegach. Wtedy płomienie nie będą wydostawały się od dołu, co mogłoby skutkować poparzeniami dla nas samych.

Tak ułożony materiał dociskamy do poszkodowanego w celu usunięcia resztek powietrza. W ostateczności przy nieskutecznej akcji możemy wykorzystać wodę do gaszenia płonącej odzieży. Osoby leżącej nie powinniśmy w żadne sposób przesuwać, może to tylko pogorszyć stan zdrowia i powodować rozprzestrzenianie się ognia. Podstawowym błędem przy gaszeniu osoby objętej ogniem jest wymachiwanie materiałem. Wtedy ogień może się przenieść i nas poparzyć. Po ugaszeniu poszkodowanego nigdy nie próbujmy ściągać ubrań. Materiał w czasie pożaru często przykleja się do skóry i jego ściąganie wywoła dodatkowy ból. Pamiętajmy, żeby reagować szybko i w razie możliwości poprosić kogoś o zawiadomienie służb jeżeli w tym czasie zajmujemy się gaszeniem osoby poszkodowanej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *