Jak usunąć benzynę z jezdni? Pozbywamy się ropopochodnych materiałów.

Wypadki z udziałem samochodów często generują dodatkowe problemy dla jednostek ratowniczo-gaśniczych z Państwowej Straży Pożarnej. Po przybyciu na miejsce często okazuje się, że doszło do poważnego wycieku płynów eksploatacyjnych, w tym paliw z pojazdów biorących udział w karambolu. Niejednokrotnie dochodzi także do uszkodzeń dużo większych pojazdów: ciężarówek, ciężkich maszyn budowlanych, czy ciągników rolniczych. W takim wypadku może dojść do bardzo groźnego wycieku oleju napędowego, który jest szkodliwy dla środowiska. 

Pojemniki budowlane do zbierania płynów eksploatacyjnych

Strażacy po przybyciu na miejsce zawsze oceniają stan sytuacji. W większości przypadków materiały ropopochodne przez długi czas sączą się ze zbiorników, możliwe jest więc wykorzystanie specjalnych zbiorników. W sprzedaży znajdziemy akcesoria w postaci wiader budowlanych, czy kuwet. To najbardziej popularne narzędzia dostępne w większości jednostek ppoż. Materiał z jakiego wykonano zbiorniki (PE-LD) cechuje się odpowiednią odpornością na działanie chemikaliów takich jak benzyna, czy olej napędowy. Dobrze jest posiadać na wyposażeniu kilka pojemników, które różnić się będą pojemnością. Uzyskamy w ten sposób kompleksowy zasób, który z powodzeniem wykorzystamy w trakcie interwencji i dopasujemy pojemność do stopnia wycieku. Im więcej uda nam się zebrać cieczy, tym mniejsze szkody dla środowiska. Generujemy także oszczędności, ponieważ użycie sorbentu podczas interwencji będzie ograniczone. Po zakończonej akcji pojazd wraz ze zgromadzonym paliwem przekazywany jest właścicielowi. Czytaj również: zabezpieczenie remizy: monitoring IP.

Specjalistyczne pojemniki oraz zabezpieczenie strażaków

Może się okazać, że pojemniki budowlane nie spełniają swojego zadania we wszystkich sytuacjach, z którymi mamy do czynienia. Wówczas niezbędny będzie zakup dodatkowych zbiorników specjalistycznych. Przykładem bardzo praktycznego rozwiązania są zbiorniki w postaci wanien wychwytowych. Są to składane zbiorniki, które można z powodzeniem dostosować po względem miejsca położenia. Wynika to z ich elastyczności, przez co możliwe jest postawienie zbiornika w trudno dostępnych miejscach wycieku. Warto też wspomnieć, iż wanny wychwytowe możemy składać, przez co nie zajmują one wiele miejsca w strażnicy PSP. W trakcie działań z substancjami chemicznymi wyciekającymi z pojazdów, strażacy powinni być wyposażeni w odzień ochronną. Należy pamiętać, że wiele środków może być niebezpiecznych dla zdrowia, dlatego należy właściwie się przed nimi zabezpieczyć. Tradycyjny strój strażaka w postaci ubrania specjalnego mógłby zostać zanieczyszczony na tyle poważnie, że w trakcie innej akcji ratowniczo-gaśniczej mogłoby dojść do jego zapalenia. Wynika to z cech łatwopalnych substancji oraz charakterystyki odzieży. Ostatnim urządzeniem, które może wspierać pracę strażaków są rękawy sorpcyjne. Pozwalają one na zabezpieczenie wycieków w trudno dostępnych miejscach: otworach, studzienkach etc. Elementem, który może nam pomóc w trakcie interwencji jest również folia stretch. Przy jej użyciu da się wygodnie ochronić newralgiczne miejsca wycieków.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *