Jak wstąpić do Młodzieżowej Drużyny Pożarniczej?

Autor zdjęcia: Jakub Zachciał

Młodzież zainteresowana pożarnictwem od kilku lat ma możliwość poszerzania swojej pasji i nauki od profesjonalistów. Takie rozwijanie młodych osób jest istotne z punktu widzenia późniejszych naborów i służby w OSP i PSP.

Dlatego tak istotne jest prowadzenie rekrutacji i zachęcanie młodzieży już od najmłodszych lat. W szeregi MDP mogą wstąpić osoby, które ukończyły 12. rok życia, konieczna jest wówczas zgoda rodziców lub prawnych opiekunów poparta deklaracją członkowską. Konieczna jest też nieposzlakowana opinia w najbliższym środowisku i akceptacja kandydata przez zarząd.

Zachęcanie młodzieży

Bez tego zagadnienia nie można w ogóle mówić o udanym naborze. Część jednostek zupełnie zaniedbuje rekrutacje, przez co brakuje chętnych. W celu udanego naboru należałoby zacząć od przygotowania odpowiedniej formy rekrutacji zawierającej dokładny plan naboru. To w nim zawarte powinny być wszelkie pomysły i zasady. Później możemy przystąpić do tworzenia ulotek reklamowych i plakatów, które zachęcą młodzież i pokażą im, że istnieje coś takiego jak Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza. Informacje zawarte w reklamie to m.in. czas i miejsce zbiórki, główne cele, osiągnięcia i zalety członkostwa w MDP. Dobrym rozwiązaniem jest też rozsyłanie wiadomości e-mail z dokładnym opisem naszej inicjatywy do lokalnych mediów. Portale często chwytają się takich informacji i umieszczają artykuł na swojej stronie. Pozwala to trafić do dużo szerszego grona młodych odbiorców. Kolejnym ważnym działaniem w celu pozyskania młodego „narybku” jest organizowanie w pobliskich szkołach specjalnych spotkań z dziećmi i młodzieżą. W czasie takiego wydarzenia prowadzący przybliża zgromadzonym tematy związane z bezpieczeństwem, a na zakończenie zachęca do wstąpienia do MDP. Dobrym rozwiązaniem na tego typu akcję jest początek września, gdy pełne zapału do działania młodzi ludzie mogą zainteresować się ofertą strażaków.

Pierwsza zbiórka

Jeżeli etap zachęcania młodzieży mamy już za sobą, czeka nas nie mniej istotna pierwsza zbiórka. Przychodzą na nią zarówno rodzice, jak i dzieci. Osoba prowadząca spotkanie powinna jak najlepiej przybliżyć dorosłym sens istnienia takiej grupy, ale też dokładny przebieg zajęć w jakich ich pociechy będą uczestniczyć. Dobrym rozwiązaniem jest wykorzystanie prezentacji i pokazu slajdów z zajęć grupowych z wcześniej przyjętych roczników. Należy też zachęcać rodziców dziewczynek zainteresowanych pożarnictwem. Rodzicom może się wydawać, iż sprawność i możliwości ich córek mogą odbiegać od chłopięcych zdolności. Praktyka pokazuje, że te granice między płciami inie istnieją. W czasie zajęć ćwiczeń wychodzi często wysoka dojrzałość dziewcząt radzących sobie równie dobrze, a często nawet lepiej od swoich kolegów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *