Jak zostać strażakiem w Ochotniczej Straży Pożarnej?

Ochotnicza Straż Pożarna od wielu już lat ratuje zdrowie i życie wielu osób, często strażacy ochotnicy są pierwsi na miejscu wypadków w mniejszych miejscowościach. W wielu sytuacjach konieczna jest szybka reakcja wykwalifikowanych strażaków. Jeśli jednak odległości do miejsca zdarzenia są duże, tutaj z nieopisaną wręcz pomocą przychodzi miejscowy oddział OSP. To grupa ludzi z pasją, mniejsze oddziały tego typu są rozsiane praktycznie po całej Polsce.

Nie należy wrzucać strażaków ochotników do worka z napisem „nieprofesjonalni”, gdyż osoby zainteresowane pożarnictwem i chęcią pomocy innym, często zupełnie amatorsko biorą udział w różnego rodzaju szkoleniach. Często to od ich postawy zależy sprawne przeprowadzenie akcji, gdyż często na miejscu pojawiają się jako pierwsi. Wśród czytelników naszego portalu z pewnością znajdą się osoby, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę z miejscowej jednostce OSP. Aby to zrobić trzeba wykonać kilka prostych kroków. Na początku należy odnaleźć pobliską jednostkę OSP, mogą to być grupy należące do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, ale również spoza tego systemu. Później sprawa już wyglada prosto, gdyż wystarczy porozmawiać z zarządem jednostki i powiedzieć o swojej chęci przystąpienia do jednostki. W zdecydowanej większości to wystarczy, raczej mało spotkane jest dołączanie do grupy na podstawie pisemnego wniosku. Jeżeli udało nam się dostać to nadal bez potrzebnych umiejętności nie możemy brać udziału w akcjach ratowniczych. W tym celu musimy odbyć szkolenie podstawowe dla strażaków ratowników, posiadać ubezpieczenie oraz badania lekarskie. Ochotnik musi ponadto mieć ukończony 18 rok życia. O koszty nie musimy się martwić, gdyż to Urząd Gminy zapłaci na nasze badanie lekarskie oraz ubezpieczenie. W przypadku pozytywnego wyniku badań, zostaniemy skierowani przez naczelnika jednostki na specjalny kurs. Szkolenia są prowadzone zazwyczaj w jednostkach ratowniczo-gaśniczych, komendach miejskich i powiatowych, czy ośrodkach szkoleniowych.

Trafiwszy na szkolenie nauczymy się podstaw z zakresu pożarnictwa m.in. poznamy sposoby gaszenia pożarów, zachowania się w sytuacji zagrożenia życia lub zdrowia osób, ale też pierwszej pomocy medycznej, w tym ratownictwa wodnego, ekologicznego i chemicznego. Poznamy też sposoby komunikacji za pomocą częstotliwości radiowej oraz dowiemy się jak używać i dbać o sprzęt będący na wyposażeniu OSP. Jeżeli jednak nie posiadamy odpowiedniego szkolenia to nadal możemy być przydatni, chociażby w przypadku uroczystości miejskich z obecnością strażaków. Jednostki OSP cechuje profesjonalizm i są one często bardzo dobrze doposażone. Warto więc jeśli czujemy się na siłach spróbować i zostać jednym z ochotników.