Kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi na Haiti?

W tym roku mija już 8 lat, kiedy miało miejsce bardzo groźne i tragiczne w skutkach trzęsienie ziemi na Haiti. Do zdarzenia doszło 12 stycznia 2010 roku, pomoc na miejscu niosła Ciężka Grupa Poszukiwawczo-Ratownicza HUSAR z Polski. Głównym punktem, gdzie siła uderzenia była największa były okolice stolicy kraju, a dokładniej Port-au-Prince. 

Na miejscu kilka dni po katastrofie pojawili się strażacy z grupy HUSAR Poland (54 strażaków oraz 10 psów z Komend Miejskich Państwowej Straży Pożarnej w Warszawie, Poznaniu, Nowym Sączu i Gdańsku). Nie mogło też obejść się bez specjalistycznego sprzętu o łącznej wadze czterech ton, który to służył do odnajdywania i wydostawania osób uwięzionych pod gruzami. W takich sytuacjach niezbędną są m.in. kamery wziernikowe, geofony, sprzęt mechaniczny, hydrauliczny oraz kamery termowizyjne. Dodatkowym wyposażeniem strażaków były urządzenia łączności satelitarnej i spora ilość prowiantu oraz wyposażenia umożliwiającego stałą pracę bez ruszania się z miejsca przez 6 dni.

W czasie prowadzenia kilkudniowej akcji poszukiwawczo-ratowniczej niestety nie udało się odnaleźć ani jednej żywej osoby pod gruzami powstałymi w wyniku trzęsienia ziemi. Mimo to polscy strażacy pomagali na miejscu wielu osobom, którym udzielali na bieżąco pomocy w szpitalu polowym. Po przeprowadzonych na miejscu działaniach grupa strażaków powróciła do kraju 22 stycznia 2010 r. W wyniku tragedii na Haiti zginęło ponad 300 tys. osób.