Kiedy miało miejsce trzęsienie ziemi w Nepalu?

To pamiętne wydarzenie sprzed trzech lat wciąż przypomina o sobie wraz rocznicą, którą obchodzimy w tym roku. Dokładnie 3 lata temu, 25 kwietnia w Nepalu miało miejsce potężne trzęsienie ziemi o magnitudzie wynoszącej 7,8. Już dzień po tym zdarzeniu na miejsce wysłano naszą sprawdzoną jednostkę, czyli ciężką grupę poszukiwawczo-ratowniczą HUSAR Poland. 

Wszystko to za sprawą rządu Nepalu, który zgłosił się prośbą do społeczności międzynarodowej o wsparcie w akcjach ratowniczych i humanitarnych. W sumie na pokładzie samolotu na warszawskim Lotnisku Chopina znalazła się liczna grupa złożona z 81 strażaków, w tym 32 z SGPR „Warszawa-9”, 22 z SGPR „Gdańsk”, 15 z SGPR „Nowy Sącz”, 6 z SGPR „Łódź” oraz 1 strażak z SGPR „Poznań”. Ekipę uzupełniło 5 druhów z Komendy Głównej Państwowej Straży Pożarnej. Na miejsce zabrano także 12 psów ratowniczych oraz specjalistyczny sprzęt o wadze kilku ton. Tuż po przybyciu do Nepalu rozpoczęto tworzenie obozu i przeprowadzono ocenę sytuacji. Liczną grupę podzielono na dwa pododdziały, które na zmianę wykonywały czynności ratowniczo-poszukiwawcze. Główne działania polegały na pozbywaniu się gruzu z miejsca trzęsienia ziemi i poszukiwaniu ocalałych osób. Warto przypomnieć, że niedawno pisaliśmy o podobnej katastrofie sprzed lat.

Obok miejsca tragedii wybudowano szpital polowy, aby móc udzielać pomocy na bieżąco wszystkim poszkodowanym osobom. W wyniku trzęsienia ziemi wiele budynków zostało naruszonych, ale nie spowodowało to ich zawalenia. W związku z tym polscy strażacy postanowili wydzielić jeszcze jedną podgrupę, która określała stan obiektów i zagrożenia związane z możliwością ich zawalenia. Służba w Nepalu trwała łącznie 11 dni, następnie strażacy powrócili do Polski.