Korytarz ratunkowy. Będą nowe przepisy i zapis o korytarzu życia?

Wszystko na to wskazuje. Ministerstwo Infrastruktury podejmie działania, które mają zmienić dotychczasowe prawo drogowe. Chodzi o zapis mówiący o korytarzach życia, czyli tworzeniu specjalnego przejazdu przez kierowców samochodów na polskich drogach. Pomysł to wynik ostatnich obserwacji dotyczących niewłaściwego podejścia wielu kierujących do przepuszczania na drodze pojazdów uprzywilejowanych jadących na sygnale. Dokładny artykuł o korytarzach ratunkowych znajdziecie Państwo w innym wpisie na stronie. 

Wielokrotnie możemy się spotkać z utrudnieniami zarówno na zwykłych drogach miejskich, ale też na autostradach i drogach ekspresowych. Wszędzie tam ważne jest ludzkie życie, które jest ratowane zarówno przez służby medyczne, jak i strażaków jadących do akcji gaśniczej. Utrudniony dojazd to strata rzędu nawet 10 minut, ten czas może zadecydować o życiu innych osób. Przyjęty pomysł to także praca mediów i akcji społecznych w całej Polsce. Obecnie kierowcy jednak nie powinni się przejmować, gdyż zmiana dotyczy tak naprawdę uświadamiania i edukacji wszystkich uczestników do zastosowania zasad umożliwiających szybsze pokonanie przez służby ratunkowe dróg krajowych. Według Ministerstwa głównym zadaniem zmian będzie wdrożenie pojęcia „korytarz życia” do zapisów prawa drogowego i prowadzenie szerokiej kampanii edukacyjnej wśród kierowców.

Wszystkie pomysły będą teraz analizowane, wzięte pod uwagę zostaną także doświadczenia innych państw unijnych, gdzie tego typu rozwiązania funkcjonują od wielu lat. To bardzo dobra informacja, która być może przyniesie zamierzony efekt w postaci poprawienia świadomości wszystkich uczestników ruchu.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *