Montaż bram przemysłowych w remizie strażackiej.

Unowocześnienie remizy strażackiej jest możliwe nie tylko poprzez modernizację istniejącej elewacji. Jednym z niezbędnych elementów wykorzystywanych w codziennych akcjach ratowniczo-gaśniczych są bramy przemysłowe uruchamiane z pilota. Dają one nie tylko niezwykłą wygodę codziennego użytkowania, lecz także pozwalają na szybki wyjazd do akcji. W tym artykule zderzymy ze sobą trudności, z którymi spotykają się strażacy przy prowadzeniu inwestycji z możliwościami, które promują zawód strażaka. 

Nietypowa remiza, charakterystyczna brama

Jednym z ciekawszych przypadków zastosowania bramy przemysłowej jest inwestycja OSP Brzozy. Tam zdecydowano się nie tylko na odnowienie elewacji, ale także pomalowanie bram w niecodzienny sposób. Ogłoszono konkurs na cztery projekty, spośród których strażacy wybrali wspólnie jeden wzór. W ten sposób wyróżniono budynek miejscowej straży pożarnej w pełni bezpieczną bramą segmentową. To właśnie na niej znalazł się malunek wykonany techniką natryskową. Grafika prezentuje strażaków objętych ogniem. Pierwsza brama przemysłowa przedstawia strażaka na drabinie, druga z kolei ukazuje gaszenie pożaru. Jest to swojego rodzaju nietypowa reklama działalności strażaków przy wykorzystaniu elementów remizy takich jak bramy segmentowe. Warto wspomnieć, że strażacy z OSP w Brzozie każdego roku biorą udział w kilkudziesięciu akcjach ratowniczo-gaśniczych. Wyjeżdżają bez względu na pogodę, nawałnice, upał, czy opady śniegu. Skuteczne działanie bram pozwala uzyskać skrócony czas interwencji.

Tymczasowa brama ze słomy?!

Czasem strażacy oczekujący na bramę segmentową korzystają z niestandardowych rozwiązań. Taki przypadek miał miejsce w OSP Nowy Dwór Gdański. To przypadek sprzed kilku lat, lecz i teraz stanowi istne zjawisko udokumentowane zdjęciami na regionalnych portalach. Otóż strażacy oczekujący na realizację montażu bramy segmentowej nie spodziewali się opóźnień. Postanowili więc zdemontować starą konstrukcję i zastosować w zamian kostki słomy ułożone jedna na drugiej. Wynikało to z konieczności zabezpieczenia wozów strażackich przed ujemnymi temperaturami zimą. W razie akcji taka brama zostały staranowana przez pojazd bez żadnych uszkodzeń. Trzeba więc przyznać, że pomysł chociaż nietypowy to praktyczny. Ostatecznie wszystko skończyło się dobrze i brama przemysłowa została zainstalowana. Zobacz również: bramy przemysłowe Ostrołęka.

Na co zwracają uwagę strażacy przy wyborze bramy przemysłowej?

Podstawą jest najczęściej nie tyle cena, czy kolor, co właściwości użytkowe. W przypadku bramy segmentowej dla remizy należy rozważyć potrzebną wysokość takiej konstrukcji. Powinna ona móc w łatwy sposób pomieścić parkujący wóz strażacki. Dobrze jest też korzystać z wariantów bram, które posiadają czujniki automatyczne. Wówczas napęd automatyczny sam unosi konstrukcję, gdy pojazd zbliży się na określoną odległość od budynku. Trzeba też zwrócić uwagę na wybór konstrukcji bramy segmentowej pod kątem jej docieplenia. Jak zauważyliśmy w przypadku strażaków z OSP w Nowym Dworze Gdańskim, opóźnienia generowały potrzebę zastosowania tymczasowej konstrukcji. W remizie wybór wariantu bramy przemysłowej z dociepleniem jest o tyle istotny, że będzie on decydował o sprawności pojazdów w czasie akcji. Wystarczy wyobrazić sobie następującą sytuację: nieogrzewana remiza OSP i ujemne temperatury spadające poniżej 20 stopni Celsjusza. Wówczas brak właściwej izolacji bramy może prowadzić do przenikania mrozu do wnętrza budynku. To z kolei może rodzić poważny problem z zamarzaniem wody w zbiornikach pojazdów. Jak więc wyjechać do pożaru, kiedy woda zamarzła i nie można z niej skorzystać?