Muzeum pożarnictwa w Alwerni.

To niewielkie muzeum prezentuje niezwykle ważną historię pożarnictwa, którą warto przybliżać zarówno najmłodszym jak i osobom starszym. Nie jest to może placówka z takim rozmachem jak Centralne Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach, gdzie znajdziemy najbogatsze zbiory eksponatów. Niemniej jednak w miejscach takich jak muzeum w Alwerni można ujrzeć równie ciekawe przedmioty i to bez zbędnego tłoku. 

Muzeum Pożarnictwa w Alwerni ma już swoje lata, gdyż otwarcie placówki datuje się na rok 1953, kiedy to założyciel Zbigniew Gęsikowski, ówczesny prezes lokalnej Ochotniczej Straży Pożarnej podjął się tego zadania. W ciągu kolejnych lat systematycznie uzupełniano kolekcję przedmiotów, które stanowią ciekawą historię straży pożarnej. Obecnie w muzeum znajdziemy niezwykłą kolekcję starych pojazdów strażackich. Uwagę przybywających w to miejsce zwiedzających zwraca przede wszystkim unikatowy w skali świata pojazd strażacki Mercedes z 1926 roku. Tak dobrze zachowane egzemplarze zdarzają się rzadko, więc tym bardziej warto zobaczyć tą perełkę motoryzacji. Nie brakuje tu także konstrukcji bardzo prostych takich jak kolekcja wozów konnych, ale też wszelkich pamiątek w postaci medali, fotografii, odznaczeń oraz plakietek. Ponadto znajdziemy tu wiele dokumentów i publikacji związanych z pożarnictwem. Gdzie dokładnie mieści się muzeum?

Obiekt położony jest w mieście Alwernia, znajdującym się przy autostradzie A4 między Mysłowicami, a Krakowem. Jest ono położone w niedalekim sąsiedztwie większego Centralnego Muzeum Pożarnictwa w Mysłowicach – ponad 40 km. Zobacz także: Czy pianka PUR do ocieplania poddaszy jest łatwopalna?