Na czym polega zabezpieczenie instalacji elektrycznej przed pożarem?

Pożar instalacji elektrycznej to niebezpieczne zjawisko, do którego dochodzi zwykle w wyniku zwarcia. Obecnie projektowane budynki uwzględniają niezbędne elementy ochrony ppoż na każdym etapie powstającego obiektu. Według dostępnych statystyk blisko ¼ pożarów budynków w ciągu roku jest spowodowanych przez awarię instalacji elektrycznej. Mogą to być wyładowania elektryczne, zbyt duże przeciążenie zasobożernymi urządzeniami, też posiadanie przestarzałego systemu zasilania. 

Podstawowym zadaniem inwestora, który oczekuje pełnego bezpieczeństwa energetycznego w budynku jest właściwa dbałość o projektowanie systemów sygnalizacji pożaru. Skuteczna porada fachowca i profesjonalny projekt, włącznie z montażem zapewniają spokój na wiele lat. Rosnące zainteresowanie ochroną ppoż budynków mieszkalnych i użytkowych wynika nie tylko z wymagań prawnych w tym zakresie, lecz także z zatrważających statystyk. Każdego roku dochodzi do około 4 000 śmiertelnych wypadków w Europie, strat szacowanych na sumę 126 mld euro oraz kilkudziesięciu hospitalizacji. To wszystko jest efektem braku odpowiedzialności za posiadane w obiektach instalacje elektryczne. Wśród urządzeń obniżających możliwość wystąpienia pożaru znajdziemy dwa podstawowe wyłączniki: nadprądowe i różnicowoprądowe. W przypadku tego pierwszego modelu, system rozpoznaje awarie i w razie osiągnięcia zbyt dużego zagrożenia pożarowego wyłącza podaż prądu. Z kolei wyłącznik różnicowoprądowy wykrywa zmiany prądów różnicowych i zapobiega występowaniem zwarcia instalacji.

Zwarcia łukowe to poważne zagrożenie

Oba typy wyłączników nie poradzą sobie jednak z wykryciem popularnych zwarć łukowych. Iskrzenie instalacji elektrycznej między przewodami prowadzi do uzyskania identycznego lub minimalnie niższego prądu znamionowego płynącego przez instalację. To powoduje, iż system ochronny nie jest w stanie wykryć uszkodzenia i wyłączniki nie zadziałają. Równie groźnym zdarzeniem są sytuacje, kiedy występują wyładowania elektrycznej o wyższej mocy. Tego typu zdarzenia mogą prowadzić do bardzo groźnego w skutkach pożaru izolacji, a następnie części użytkowych i mieszkalnych w budynku. Takie mikrouszkodzenia mogą nastąpić w trakcie bardzo niepozornych czynności. Przykładem może być chociażby zgniecenie przewodu elektrycznego przez meble. Takich sytuacji jest jednak znacznie więcej. Wśród podobnych zagrożeń dla instalacji elektrycznej możemy wymienić m.in. luźne gniazda, zużycie starszej instalacji, zbyt duże obciążenie, czy szkody powstałe w trakcie prac remontowych (wiercenie). Wszelkie wątpliwości w zakresie projektowania systemu ppoż dla instalacji elektrycznej najlepiej jest skonsultować z profesjonalistami. Oczywiście na rynku istnieją urządzenia wykrywające zwarcia łukowe, które jako nieliczne są w stanie właściwie zareagować w przypadku występowania iskrzenia. Niemniej wszelkiego rodzaju awarie mogą być kosztowne i niefachowy projekt i montaż instalacji elektrycznej w połączeniu z detektorem iskrzenia wcale nie zapewni nam spokoju. Dobrze wykonana instalacja ma przecież służyć przez wiele lat, a do tego niezbędne jest wykonanie projektu i profesjonalnego montażu na każdym etapie prac.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *