Naklejki PLK mogą uratować czyjeś życie.

Kończą się prace związane z oznakowaniem wszystkich przejazdów kolejowych rozmieszczonych na terenie kraju. Znaki drogowe zostaną wyposażone w specjalne żółte naklejki z informacją o numerze skrzyżowania oraz telefonem alarmowym. Pozwala to na dużo lepszą komunikację z dyspozytorem w razie niebezpiecznej sytuacji, wystarczy tylko podać numer przejazdu, co umożliwi odnalezienie lokalizacji w jakiej znajduje się osoba dzwoniąca. 

Naklejki zostaną umieszczone na niemal 14 000 skrzyżowań w całym kraju, obecnie mapa takich oznaczeń pokrywa blisko 90% przejazdów kolejowo-drogowych obsługiwanych przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. Gdzie znajdziemy oznaczenia? Naklejek należy szukać po wewnętrznej stronie znaków G-3 (krzyże św. Andrzeja) na przejazdach posiadająych sygnalizację świetlną oraz na skrzyżowaniach z rogatkami (naklejki na cokołach rogatek). Łącznie na żółtym oznaczeniu znalazły się trzy podstawowe i najważniejsze dane: numer alarmowy 112, numer identyfikacyjny przejazdu kolejowego oraz pozostałe numery w razie wystąpienia awarii na przejeździe. Dotychczasowe rozmieszczenie naklejek bierze pod uwagę zarówno trasy szczególnie uczęszczane przez pasażerów, jak i te o znacznie mniejszym natężeniu ruchu. Tym sposobem oznakowane zostaną praktycznie wszystkie województwa wzdłuż i wszerz naszego kraju. Jeśli chodzi o mniejsze miejscowości to tego typu rozwiązanie jest już w Siedlcach, Szczytnie, Koluszkach, Sokółce, czy Tczewie.

Jak korzystać z żółtej naklejki?

W momencie wypadku wystarczy wybrać numer alarmowy 112 i podać dyspozytorowi indywidualny numer znajdujący się na naklejce. Dzięki temu odbierający nasz telefon jest w stanie określić dokładny przejazd i powiadomić niezwłocznie PKP o występującym problemie, wówczas przejazdy pociągów na tym odcinku mogą zostać natychmiast wstrzymane. Ostatni numer obecny na naklejce służy do wezwania służb naprawczych wtedy, gdy zauważymy jakąkolwiek awarię np. niedziałające sygnalizatory, niesprawne oznaczenie na przejeździe kolejowym.