Odra 2018 – wspólne ćwiczenia służb ratowniczych.

Wojewódzkie ćwiczenia na wrocławskim węźle wodnym to sprawdzian umiejętności wszystkich służb ratowniczych. Wydarzenie odbyło się w środę (19.09) i skupiło solidną grupę ponad dwustu strażaków z siedemnastu powiatów. Na miejscu nie zabrakło też dodatkowych środków w postaci kilkudziesięciu pojazdów, pomp o dużej wydajności, łodzi, a także specjalistycznych urządzeń z grupy THW z Niemiec. 

Scenariusz tegorocznych zmagań podzielono na kilka etapów. Pierwszy z nich zakładał uszkodzenie kadłuba łodzi służącej do pchania barek rzecznych. Łódź zaczęła tracić paliwo, z czasem silniki przestały działać przez co nie było możliwości zatrzymania i nastąpiło zderzenie ze Śluzą Opatowice. W wyniku tego zdarzenia pojawił się ogień, którego gaszenie rozpoczęli przybyli na miejsce strażacy. W tym samym czasie ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się na łodzi i zapewniono im opiekę medyczną. Służby ratownicze były zmuszone do użycia wysokiej klasy pomp, które będą w stanie podnieść wodę przy ujściu śluzy. Dzięki temu możliwe było wydostanie niesprawnej łodzi w górę rzeki. 

Druga sytuacja zakładała sporą ilość paliwa wylanego z łodzi, które płynęło w dół rzeki. Zdecydowano o rozdysponowaniu zastępów strażackich wraz z grupą ratownictwa chemicznego. Wspólne działania służb polegały tu przegrodzeniu rzeki i wyodrębnieniu zagrożonego skażeniem terenu. Następnie przy udziale grupy Technisches Hilfswerk (THW) rozpoczęto oddzielenie oleju od wody przy użyciu specjalnej maszyny o wysokiej mocy 40 m3/h. Trzeci scenariusz przewidywał wypadek z udziałem lecącej paralotni, która wraz z pilotem zawisła na przęśle przy Kładce Zwierzynieckiej. Nie było sposobu, aby do poszkodowanego dotrzeć przy użyciu drabiny strażackiej, stąd też podjęto decyzję o wykorzystaniu możliwości grupy ratownictwa wysokościowego JRG ze Świdnicy. Rozpoczęto akcję ratunkową z użyciem technik linowych, funkcjonariusze sprawnie dotarli do uwięzionego paralotniarza i sprowadzili go na ziemię, następnie przekazali w ręce ratowników medycznych OSP Starówka.

Czwarta sytuacja zakładała uszkodzenie kolejki liniowej w miejscu kampusu Politechniki Wrocławskiej. Słynna „Polinka” zatrzymała się w połowie drogi i nie chciała ruszyć. Działania rozpoczęli funkcjonariusze z grupy ratownictwa wysokościowego, którzy użyli drabiny mechanicznej. Rozpoczęto ewakuację poszkodowanych znajdujących się w wagonikach, zostali oni następnie przetransportowani łodziami. Na miejscu udzielono też pomocy osobom, które wykazywały problemy zdrowotne. Ostatni etap tegorocznych ćwiczeń wojewódzkich Odra 2018 przewidywał wzrost poziomu wód na rzece Oława. W tym wypadku sprawdzono możliwości strażaków w zakresie tworzenia różnego typu zapór przeciwpowodziowych.

Podsumowanie

Prowadzone ćwiczenia wszystkich służb pozwoliły usprawnić umiejętności nie tylko w zakresie ratowania zdrowia i życia poszkodowanych, ale także we wzajemnej współpracy między poszczególnymi jednostkami. Są to tym bardziej istotne ćwiczenia z uwagi na fakt położenia terenów z możliwością wystąpienia różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń zagrażających mieszkańcom. Akcja pozwoliła doskonalić umiejętności z zakresu ratownictwa powodziowego, wodnego, chemicznego, wysokościowego oraz medycznego. Natomiast wykorzystanie sprzętu z Niemiec ułatwiło zapoznanie się z nowymi rozwiązaniami. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięły następujące służby: Straż Pożarna Elektrociepłowni Czechnica, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, WOPR, Pogotowie Ratunkowe, Policja, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka, Straż Miejska.