Odra 2018 – wspólne ćwiczenia służb ratowniczych.

Wojewódzkie ćwiczenia na wrocławskim węźle wodnym to sprawdzian umiejętności wszystkich służb ratowniczych. Wydarzenie odbyło się w środę (19.09) i skupiło solidną grupę ponad dwustu strażaków z siedemnastu powiatów. Na miejscu nie zabrakło też dodatkowych środków w postaci kilkudziesięciu pojazdów, pomp o dużej wydajności, łodzi, a także specjalistycznych urządzeń z grupy THW z Niemiec. 

Scenariusz tegorocznych zmagań podzielono na kilka etapów. Pierwszy z nich zakładał uszkodzenie kadłuba łodzi służącej do pchania barek rzecznych. Łódź zaczęła tracić paliwo, z czasem silniki przestały działać przez co nie było możliwości zatrzymania i nastąpiło zderzenie ze Śluzą Opatowice. W wyniku tego zdarzenia pojawił się ogień, którego gaszenie rozpoczęli przybyli na miejsce strażacy. W tym samym czasie ewakuowano wszystkie osoby znajdujące się na łodzi i zapewniono im opiekę medyczną. Służby ratownicze były zmuszone do użycia wysokiej klasy pomp, które będą w stanie podnieść wodę przy ujściu śluzy. Dzięki temu możliwe było wydostanie niesprawnej łodzi w górę rzeki. 

Druga sytuacja zakładała sporą ilość paliwa wylanego z łodzi, które płynęło w dół rzeki. Zdecydowano o rozdysponowaniu zastępów strażackich wraz z grupą ratownictwa chemicznego. Wspólne działania służb polegały tu przegrodzeniu rzeki i wyodrębnieniu zagrożonego skażeniem terenu. Następnie przy udziale grupy Technisches Hilfswerk (THW) rozpoczęto oddzielenie oleju od wody przy użyciu specjalnej maszyny o wysokiej mocy 40 m3/h. Trzeci scenariusz przewidywał wypadek z udziałem lecącej paralotni, która wraz z pilotem zawisła na przęśle przy Kładce Zwierzynieckiej. Nie było sposobu, aby do poszkodowanego dotrzeć przy użyciu drabiny strażackiej, stąd też podjęto decyzję o wykorzystaniu możliwości grupy ratownictwa wysokościowego JRG ze Świdnicy. Rozpoczęto akcję ratunkową z użyciem technik linowych, funkcjonariusze sprawnie dotarli do uwięzionego paralotniarza i sprowadzili go na ziemię, następnie przekazali w ręce ratowników medycznych OSP Starówka.

Czwarta sytuacja zakładała uszkodzenie kolejki liniowej w miejscu kampusu Politechniki Wrocławskiej. Słynna „Polinka” zatrzymała się w połowie drogi i nie chciała ruszyć. Działania rozpoczęli funkcjonariusze z grupy ratownictwa wysokościowego, którzy użyli drabiny mechanicznej. Rozpoczęto ewakuację poszkodowanych znajdujących się w wagonikach, zostali oni następnie przetransportowani łodziami. Na miejscu udzielono też pomocy osobom, które wykazywały problemy zdrowotne. Ostatni etap tegorocznych ćwiczeń wojewódzkich Odra 2018 przewidywał wzrost poziomu wód na rzece Oława. W tym wypadku sprawdzono możliwości strażaków w zakresie tworzenia różnego typu zapór przeciwpowodziowych.

Podsumowanie

Prowadzone ćwiczenia wszystkich służb pozwoliły usprawnić umiejętności nie tylko w zakresie ratowania zdrowia i życia poszkodowanych, ale także we wzajemnej współpracy między poszczególnymi jednostkami. Są to tym bardziej istotne ćwiczenia z uwagi na fakt położenia terenów z możliwością wystąpienia różnego rodzaju niebezpiecznych zdarzeń zagrażających mieszkańcom. Akcja pozwoliła doskonalić umiejętności z zakresu ratownictwa powodziowego, wodnego, chemicznego, wysokościowego oraz medycznego. Natomiast wykorzystanie sprzętu z Niemiec ułatwiło zapoznanie się z nowymi rozwiązaniami. W tegorocznym wydarzeniu udział wzięły następujące służby: Straż Pożarna Elektrociepłowni Czechnica, Państwowa Straż Pożarna, Ochotnicza Straż Pożarna, WOPR, Pogotowie Ratunkowe, Policja, Grupa Ratownictwa Specjalistycznego OSP Starówka, Straż Miejska.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *