Odzież ochronna strażaka.

Wiele osób widzących akcje ratunkowe strażaków zauważa ogromną determinację, świetną organizację, odwagę, zdrowy rozsądek i duże bohaterstwo w niesieniu pomocy poszkodowanym. Sami strażacy narażają się jednak każdego dnia na wiele niebezpieczeństw czyhających w budynkach objętych ogniem, czy innych groźnych sytuacjach. Jedyną i główną ochroną w tym pełnieniu tego bardzo ważnego zawodu jest specjalistyczna odzież.

Jest to swojego rodzaju element, który pełni ogromną rolę przy każdej akcji ratunkowej. To taki cichy pomocnik, bez którego nie wyobrażamy sobie dziś służby. Obecnie w naszym kraju możemy wyróżnić kilka typów ubrań podzielonych na grupy. Każda z nich pełni inne funkcje i oferuje różny poziom ochrony. Ubrania są dobierane na podstawie akcji w jakich strażacy biorą udział. Dzięki temu udało się podzielić odzież na następujące grupy: koszarową i roboczą, bojową (ratowniczo-gaśniczą), żaroochroną, odzież chroniącą przed promieniowaniem, czy ubrania ochrony chemicznej. Jeszcze kilkadziesiąt lat temu w codziennej służbie wykorzystywano odzież typu „moro”, która zupełnie nie chroniła strażaków w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. Strach pomyśleć jak bardzo narażali się strażacy, których ubrania nie były odporne na jakiekolwiek trudne warunki, ogień, wysoką temperaturę, czy wodę. Dawniej odzież wykonywano jedynie z bawełny i bez względu na to, czy spodnie posiadał strażak, czy zwykły pracownik budowlany, były one wykonane z bardzo podobnego materiału. Z czasem pomyślano o wprowadzeniu specjalistycznej odzieży ochronne zapewniającej bezpieczeństwo strażaków. Aktualnie na rynku odzieży ochronnej znajdziemy całą gamę ubrań odpornych na trudne warunki i wysoką temperaturę. W tym celu producenci wykorzystują materiały o nazwach takich jak Proban, Connex, Nomex, Kermel, czy Pyrowatex.

Jak wygląda współczesny strój strażaka?

Dzisiejsze ubrania są przede wszystkim odporne na ogień, żar i wysoką temperaturę. Ponadto nie wchłaniają wody w standardowy sposób i zachowują swoje wartości nawet po wielu praniach. W tym celu stosuje się ochronę termiczną w postaci podszewki, bądź też wypełnienia, które zamykane jest w materiale. Pozwala to odseparować wysoką temperaturę od ciała strażaka. W przypadku wody stosuje się natomiast materiał, który uniemożliwia dostawanie się wody do struktury danej odzieży oraz pozwala szybko wyprowadzić parę wodną na zewnątrz. Aktualny strój strażaka jest złożony z czarnej kurtki oraz spodni. Ponadto w poszczególnych miejscach znajdują się pasy odblaskowe oraz oznaczenie „STRAŻ”. W spodniach stosuje się też wzmocnienia w postaci tkaniny powlekanej, głównie na kolanach. Wnętrze kurtki na samym dole jest dodatkowo zabezpieczone tkaniną odporną na wodę. Cały strój posiada też specjalne membrany odprowadzające ciepło i zapewniające optymalną temperaturę ciała strażaka.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *