Pies uwięziony w studni – niecodzienna interwencja.

Strażacy interweniują nie tylko w czasie akcji ratowniczo-gaśniczych. Jednym z takim zdarzeń było wezwanie do uwięzionego psa, który 16 maja w godzinach wieczornych wpadł do źle zabezpieczonej studni położonej na jednej z posesji przy ul. Gajowej w Ostrowcu Świętokrzyskim. Na miejscu pojawiły się dwa pojazdy strażackie, studnia na szczęście była wyschnięta dzięki czemu można było skutecznie prowadzić całą akcję. 

Niestety mimo dość dogodnych warunków istniało ryzyko dla życia zwierzęcia, ponieważ pies znajdował się na głębokości 22 m i w dość wąskiej szczelinie. Szczególnie trudne było dostanie się na sam dół, gdzie znajdował się uwięziony pies. Strażacy podjęli decyzję o doświetleniu studni i zbadaniu poziomu tlenu w szczelinie. Rozpoczęto akcję ratowniczą, która polegała na próbie dostania się na dużą głębokość bez potrzeby schodzenia na dół. Niestety spuszczenie na dół wiadra z kocem na linach nie poskutkowało, gdyż zwierzę było wystraszone całą sytuacją. Postanowiono zejść na dół przy użyciu sprzętu ratownictwa wysokościowego. Strażak wyposażony w aparat z dostępem tlenu zjechał na linie w dół wąskiej studni, aby wydobyć psa na górę. Tym razem próba okazała się udana, a czworonóg trafił pod opiekę lekarza weterynarii.

Warto pamiętać, że rola strażaków nie ogranicza się do prowadzenia działań gaśniczych w płonących i zadymionych domach. Powinniśmy jednak takim interwencjom w miarę możliwości zapobiegać. Wystarczy wyobrazić sobie sytuację, gdyby do wnętrza studzienki wpadło małe dziecko. Dlatego tak istotne jest odpowiednie zabezpieczenie zarówno używanych, jak i nieużywanych studni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *