Polonez – dzielny pojazd w straży pożarnej.

W zbiorach Ochotniczej Straży Pożarnej znajdziemy wiele interesujących pojazdów, które pełnią służbę do dziś. Takie niezwykłe auto znajduje się w OSP w Jankowicach w powiecie rybnickim, gdzie stoi bardzo dobrze zachowany samochód pożarniczy wykonany na konstrukcji Poloneza trucka. Mała ilość wyprodukowanych na rynek Polski egzemplarzy sprawiła, iż tego typu konstrukcji znajdziemy do dziś naprawdę niewiele. 

Pojazdy te wytwarzano od początku 1992 roku w przygotowanym na potrzeby Ratownictwa Technicznego podwoziu. Polonez w tejże wersji to efekt współpracy firmy FireCar oraz FSD Nysa. Była to swojego rodzaju nowoczesna na tamten czas konstrukcja, która miała zastąpić przestarzałego już Żuka. Ze względu na swoje rozmiary, pojazd strażacki Polonez był niezwykle zwinny i umożliwiał regularną służbę w jednostkach pożarniczych. Dzięki niemu na miejsce zdarzeń takich jak wypadki samochodowe można było dojechać szybciej i wykorzystać sprzęt hydrauliczny do wydostawania poszkodowanych. Wewnątrz znalazło się też miejsce na wyposażenie medyczne, auta te trafiały często do jednostek PSP. Z czasem znalazły one zastosowanie w jednostkach OSP ze względu na zbyt małą pojemność zbiornika na wodę, który był niezbędny w czasie większych akcji ratowniczo – gaśniczych. Kiedy w PSP Poloneza zastąpiono konstrukcją znacznie większą, mogącą pomieścić załogę złożoną z sześciu osób, w OSP mniejsze auta służyły przez wiele lat.

Część pojazdów odkupowały jednostki OSP, jedną z nich jest doskonale zachowany Polonez w OSP Jankowice. Samochód ten w roku 1994 zakupiono za niebagatelną na tamte czasy sumę ponad 230 tysięcy złotych. Wewnątrz znalazło się miejsce dla silnika spalinowego o mocy 74 KM oraz pojemności 1,6 l. Strażacy dbają do dziś o tą perełkę w skali kraju, która już teraz ukazuje historię polskiego pożarnictwa.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *