Polsko-amerykańskie ćwiczenia służb mundurowych.

autor zdjęcia: st.chor. Rafał Mniedło

Wspólny trening wielu służb z różnych państw pozwala nie tylko na poprawę posiadanych już umiejętności, ale też wymianę i doświadczeń oraz lepszą kooperację wielu różnych jednostek. Takie ćwiczenia miały miejsce na terenie 11 Dywizji Kawalerii Pancernej w Żaganiu, gdzie spotkali się żołnierzy, policjanci oraz strażacy z Polski i Stanów Zjednoczonych.

Symulowano wypadek drogowy, w czasie którego doszło do zderzenia kolumny amerykańskich pojazdów wojskowych z pojazdem osobowym. W wyniku kolizji obrażenia odniosło kilkunastu żołnierzy, w tym trzech z nich doznało ciężkich obrażeń ciała. Ćwiczenia pozwoliły sprawdzić w praktyce skuteczność procedur i prezentowanych rozwiązań. Kolejną rzeczą było potwierdzenie przygotowania jednostek ratowniczych w czasie sytuacji kryzysowej w warunkach podobnych do rzeczywistych. Sprawdzono też sposób w jaki poszczególne służby współpracowały z innymi np. żołnierze z policją, strażacy z wojskiem.

W sumie we wszystkich zadaniach udział wzięły jednostki z Ochotniczych Straży Pożarnych, Wojskowej Straży Pożarnej, Państwowej Straży Pożarnej, Oddziału Żandarmerii Wojskowej z Żagania, Komendy Powiatowej Policji, zespoły medyczne z 105-go Szpitala Wojskowego, 11 batalion dowodzenia, 34 BKPanc i żołnierze 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej i Pancernej Brygadowej Grupy Bojowej Stanów Zjednoczonych.