Poradniki pierwszej pomocy trafiły do mieszkańców Łodzi.

To ważna i bardzo potrzebna inicjatywa Wydziału Zdrowia w Urzędzie Miasta w Łodzi. Pomysłodawcy projektu przygotowali aż 50 tys. poradników pierwszej pomocy, dodatkowo w szkołach na terenie miasta będą prowadzone zajęcia edukacyjne z pierwszej pomocy, a także szkolenia dla seniorów. Wypadek może zdarzyć się wszędzie, możemy być świadkiem groźnego pożaru i problemów z oddychaniem osoby przebywającej w zadymionym pomieszczeniu. Dlatego tak istotne stają się w dzisiejszych czasach podstawowe umiejętności z zakresu pierwszej pomocy. Szybka reakcja i pierwsza pomoc przedmedyczna wykonana prawidłowo może komuś uratować życie.

Wewnątrz niewielkiej książeczki wydawanej na terenie Łodzi znajdziemy wiele cennych informacji. Pierwsze strony dotyczą występujących nagle wypadków np. utraty przytomności w miejscu publicznym, zatrzymania akcji serca, czy udaru mózgu. Poradnik zawiera też opisy objawów występujących w organizmie osób zmagających się z różnymi chorobami. Możemy więc poznać sposoby działania i rozeznania się w sytuacji osoby chorej, a tym samym nasza pomoc będzie bardziej profesjonalna. Krótki dział z obrazkami i opisami przeprowadzi nas krok po kroku po obsłudze defibrylatorów. Te urządzenia są rozmieszczone w wielu miastach w kraju w największych centrach dużych aglomeracji. Zakończeniem lektury są sposoby postępowania w razie wystąpienia u osoby poszkodowanej krwotoku, poparzeń, zadławień, czy ran.

W szkołach poradnik będzie rozdawany już niebawem, gdyż w kwietniu rozpocznie się cykl spotkań nauczających łódzką młodzież. Aktualnie trwa jeszcze konkurs mający wybrać podmioty realizujące to ważne zadanie. Jeżeli chodzi o szkolenia dla seniorów to będą one realizowane w Centrum Zdrowego i  Aktywnego Seniora przy ul. Szpitalnej w Łodzi. Poradniki pojawią się zarówno w szkołach, ale i urzędach. Całkowity koszt realizacji tego zadania to 60 tys. zł. Poradnik jest też dostępny w internecie na stronie Urzędu Miasta Łódź.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *