Protest strażaków i innych służb mundurowych jeszcze w 2018 r.?

Czas upływa, a spełnionych postulatów nie widać. W sobotę (14.04) upłynął czas jaki związki zawodowe przewidziały na spełnienie warunków porozumienia w zakresie postulatów emerytalnych i płacowych dla służb mundurowych. Wśród wymagań Federacji Związków Zawodowych Służb Mundurowych znalazły się m.in. podwyżki na poziomie 650 zł dla każdego funkcjonariusza, wprowadzenie w pełni płatnych zwolnień lekarskich, odmrożenie waloryzacji kwoty podstawowej pensji, wprowadzenie pełnej 100% zapłaty za nadgodziny w pracy oraz powrót do starego systemu emerytalnego, który umożliwiał zakończenie służby po 15 latach pracy. 

Jako przykład przedstawiciele związków pokazują pracowników marketu, którzy niekiedy zarabiają więcej od strażaków i innych służb ratujących na co dzień zdrowie i życie innych osób. Pomysłodawcom porozumienia zależy przede wszystkim na pozyskaniu nowych kandydatów, których przyciągną lepsze warunki pracy oraz na zatrzymaniu na stanowiskach doświadczonych już funkcjonariuszy. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji już kilka tygodni wcześniej wskazało, iż od 1 maja bieżącego roku podwyżki otrzymają najmniej zarabiający strażacy, policjanci, funkcjonariusze SOP oraz strażnicy graniczni. Do pozostałych postulatów póki co politycy się nie odnieśli. 

Władze związków zawodowych czekają jeszcze na odpowiedź MSWiA. Jeżeli jej nie otrzymają to w najbliższym czasie zapadną decyzje o dalszym sposobach protestu. Wszystko będzie zależało wówczas od przeprowadzonego wewnątrz służb referendum, ostatecznie jest możliwe nawet wyjście na ulice.