Przygotowania strażaków i ratowników do zbliżającego się lata.

Powyższe zagadnienia były tematem poruszonym na spotkaniu z wiceministrem Jarosławem Zielińskim, który spotkał się z przedstawicielami służb na posiedzeniu Rady ds. Ratownictwa. Podczas konferencji przedstawiono bieżące przygotowania do okresu letniego, który rozpocznie się już niebawem oraz podsumowana została ostatnia zima. W wydarzeniu wzięły udział wszystkie jednostki oraz instytucje działające na rzecz bezpieczeństwa nad wodą i w górach. 

Pierwsze propozycje przedstawili policjanci, którzy w związku z nadchodzącym sezonem letnim przygotowali zajęcia szkolne dla uczniów. W ramach edukacji prowadzona będzie akcja pod nazwą „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”. Przedstawiona została także Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, która zawiera wykaz dzikich kąpielisk. Na wodach polskich rzek i jezior pojawią się także ratownicy oraz strażacy. W czasie spotkania ustalono też konieczność wzmocnienia obsad jednostek Państwowej Straży Pożarnej oraz Policji w miejscowościach wypoczynkowych. Praktyki zawodowe w takich miejscach odbywać będą kandydaci ze szkół pożarniczych. W sumie na ten rok przygotowanych jest 127 specjalistycznych jednostek wodno-nurkowych. Dodatkowo w 2018 r. służby ratownicze otrzymają 6 mln złotych z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Wśród kilkunastu podmiotów na zakup sprzętu, znalazły się też jednostki OSP. Otrzymają one kwotę 3 mln złotych, identyczna suma zasili grupy TOPR i GOPR. 

Wydarzenie było też dobrą okazją do podsumowania działań Państwowej Straży Pożarnej. Tylko w czasie ostatniej zimy na terenach wodnych między grudniem i marcem, strażacy interweniowali ponad 1300 razy. W przypadku jednostek ratownictwa wodno-nurkowego PSP takich interwencji było 127.