Rodzaje czujek alarmowych, przeciwpożarowych montowanych w domach, firmach.

Systemy alarmowe i instalacje informujące o zagrożeniu przeciwpożarowym mają jeden cel: ochronę budynku. W pierwszym przypadku mówimy o zabezpieczeniu obiektu przed osobami niepożądanymi, w drugim z kolei przed pożarem. Jeżeli montujemy czujki w domu jednorodzinnym to istotne są nie tylko funkcjonalne aspekty, ale też wizualne. Chodzi przecież o to, aby było jak najbardziej estetycznie przy zachowaniu wszystkich zalet systemu. 

Dom w budowie i użytkowany budynek

W zależności od etapu stosujemy różne rozwiązania do określonych potrzeb. I tak w budynkach dopiero stawianych stosowane są systemy alarmowe przewodowe. W użytkowanych już domach zaleca się montaż czujników bezprzewodowych, które nie wymagają kucia ścian. Nowoczesne systemy bezprzewodowe to niezawodne rozwiązania pomimo użycia komunikacji radiowej. Producenci korzystają z coraz to nowych rozwiązań mających wykluczyć możliwość zakłócenia działania urządzeń. W aspekcie bezpieczeństwa instalacja alarmowa bezprzewodowa dzięki szyfrowanej, dwukierunkowej łączności nie odbiega od sprawdzonych przez lata systemów podłączanych przewodowo. Podstawowym i zarazem jednym z istotnych elementów odpowiedzialnych za poprawne działanie systemu są czujki alarmowe. Wybór właściwego rozwiązania oraz profesjonalny montaż gwarantuje bezpieczeństwo w budynku. Jeżeli chodzi o urządzenia alarmujące, muszą być one zasilane prądem stałym przez cały czas. Instalacje tego typu wyposaża się w dodatkowe akumulatory, które dbają o pracę także wtedy, gdy nastąpi przerwa w dostawie energii elektrycznej. Instalacje bezprzewodowe z kolei pracują na dołączonym zasilaniu bateryjnym.

Estetyczne i niewidoczne czujki alarmowe, przeciwpożarowe

Nowoczesne standardy budownictwa przekładają się także na te stosowane w przypadku systemów alarmowych. Są one obecnie dopracowane pod kątem wizualnym. Zwykle występują w kolorze białym, co pozwala dopasować urządzenia do estetyki pomieszczeń. Czujki ruchu montowane przy suficie, powierzchniach płaskich, czy czujki dymu są niemal niezauważalne w codziennym korzystaniu z budynku.

Detektory ruchu

Czujniki ruchu stanowią najliczniejszą grupę urządzeń zabezpieczających budynek. Ich zadaniem jest wykrycie ruchu oraz przesłanie sygnału dźwiękowego lub świetlnego. W celu wyboru optymalnego wariantu warto skonsultować dobór detektorów z profesjonalistą. Na rynku znajdziemy czujki pracujące podczerwieni (PIR), czujki mikrofalowe (PID) oraz czujki PET, które stosuje się w pomieszczeniach, gdzie przebywają zwierzęta. Czytaj więcej: systemy alarmowe.

Rodzaje czujek alarmowych oraz przeciwpożarowych

1. Czujki stanu to podstawowy rodzaj zabezpieczenia. Czujki stanu w odróżnieniu od czujek ruchu uruchamiają się dopiero po otwarciu drzwi, okna lub przekręceniu zamka. Sprawdzą się one wszędzie tam, gdzie konieczna jest ochrona przy równoczesnym korzystaniu z domu przez osoby go zamieszkujące. Są to niewielkie kontaktrony, czyli urządzenia montowane w pobliżu drzwi lub okien.

2. Pasywne czujki poczerwieni działają dzięki wykryciu promieniowania podczerwieni, a więc po wykryciu różnicy w temperaturze. Detektory te wyposażone są w półprzewodnikowy sensor, który dzięki użytej optyce na bieżąco sprawdza zmianę natężenia promieniowania. Instalacja bierze pod uwagę tzw. zero bezwzględne. Każdorazowe wahanie temperatury w pobliżu czujki np. obecność człowieka uruchomi alarm.

3. Czujki dualne to można powiedzieć udoskonalona wersja poprzednika. Fałszywe alarmy w przypadku pasywnych czujek poczerwieni nie są wcale rzadkością. Wystarczy tu uruchomienie grzejnika elektrycznego w pobliżu, ciepłego nawiewu, aby doszło do włączenia alarmu. Problem ten nie występuje przy detektorach dualnych, które łączą funkcjonalność różnych metod wykrywania zagrożeń. Zwykle jest to użycie czujnika promieniowaniu podczerwonego oraz toru mikrofalowego. Montaż czujek dualnych zaleca się wszędzie tam, gdzie mogłoby dochodzić do gwałtowanych zmian temperatury i wszczynania fałszywych alarmów.

4. Maty naciskowe to mniej popularny rodzaj zabezpieczenia, ale warto o nim wspomnieć. Zgodnie z nazwą urządzenia dzięki czujkom mikrofonowym reagują na wszelkiego rodzaju wibracje w pobliżu. Mowa tu o stłuczeniu szyby okiennej, czy uderzeniu stóp o podłoże.

5. Czujki dymu, ciepła, gazu to z kolei rodzaj zabezpieczenia przeciwpożarowego w budynkach użytkowych. Detektory te rejestrują nawet najmniejsze ilości dymu lub ciepła i dzięki komunikacji z centralą alarmową są w stanie wykryć zagrożenie pożarowe bardzo szybko i z dużą precyzją. Czujki gazu natomiast zabezpieczają zdrowie i życie domowników. Urządzenie uruchamia alarm po wykryciu granicznego stężenia szkodliwych gazów takich jak chociażby tlenek węgla (czad). Zostaniemy także ostrzeżeni jeśli w powietrzu znajdą się gazy mogące prowadzić do groźnego wybuchu. Warto wiedzieć, że nowoczesne czujki są w stanie wykryć także inne gazy jak chociażby te na bazie chloroformu, czyli substancji wykorzystywanej przez przestępców w metodzie na tzw. śpiocha.

5. Czujki zalania to z kolei rozwiązanie pozwalające na szybką reakcję w razie zalania wywołanego przez pękniętą rurę lub wodę pochodzącą z innego źródła. W domach posiadających nowoczesne sterowanie zaworem głównym możliwe jest użycie detektorów tego typu do przesłania informacji do centrali, która następnie wyłączy dopływ wody na określonym fragmencie instalacji wodnej. W ten sposób zapobiegniemy poważnym stratom materialnym.