Rola psów ratowniczych w straży pożarnej.

Nieoceniona w wielu przypadkach codzienna praca psów ratowniczych pozwala nieść pomoc tam, gdzie nawet strażak nie daje rady. Zwierzęta te są wykorzystywane w czasie prowadzenia wielu akcji ratowniczych na całym świecie. Przykładem są wszelkiego rodzaju trzęsienia ziemi, gdzie pod gruzami budynków mogą znajdować się poszkodowani.

Historia pierwszych psów poszukiwawczych w naszym kraju sięga jeszcze roku 1995, kiedy po raz pierwszy zwierzęta uczestniczyły w akcji poszukiwawczej po wybuchu gazu w wieżowcu w Gdańsku. Pomysł Polskiego Czerwonego Krzyża tak się spodobał, iż Państwowa Straż Pożarna zdecydowała o utworzeniu podobnej grupy. Pierwsza jednostka, w której pojawiły się psy to PSP w Nowym Sączu. Sprawność zwierząt w odnajdywaniu ludzi doceniły kolejne jednostki w całym kraju. Aktualnie na terenie Polski znajdziemy kilka ekip ratowniczo-gaśniczych, poszukiwawczo-ratowniczych, czy nawet OSP, gdzie wsparciem strażaków w pracy są właśnie wyszkolone psy. Pozyskiwanie psów odbywa się za pomocą zakupu zwierząt ze środków danej komendy lub ze składem samych strażaków. 

Obecnie większość służb mundurowych korzysta z pomocy psów. W związku z tym prawo reguluje tą kwestię za pomocą Rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych z 13 grudnia 2012 r. w sprawie zwierząt wykorzystywanych w akcjach ratowniczych. Przepisy te doprecyzowują rasy psów, normy żywienia, czy szkolenia i służby w jakich wykonują swoją pracę. Zgodnie z rozporządzeniem w służbie mogą być wykorzystywane następujące rasy: golden retriever, nova scotia retriever, labrador retriever, flat coated retriever, owczarek holenderski, owczarek belgijski groenendael, owczarek belgijski tevuerren, owczarek niemiecki, owczarek belgijski malinois, border collie, seter szkocki gordon, seter irlandzki, seter angielski, chesapeake bay retriever, curly coated retriever, sznaucer olbrzym, springer spaniel walijski,  springer spaniel angielski, airedale terrier, hovawart, sznaucer średni,  terier walijski, terier irlandzki,  foxterier krótkowłosy, foxterier szorstkowłosy.

Miejsce pracy, klasy psów oraz egzaminy

Możemy wyróżnić dwie kategorie jakimi określa się psy pełniące służbę: gruzowiskową oraz terenową. Pierwsza z nich to oznaczenie dla zwierząt poszukujących osób pod gruzami, zasypanych lub przebywających pod osuwiskami kamiennymi i ziemnymi. Kategoria terenowa określa psy zajmujące się pracę poszukiwawczą osób w miejscach trudno dostępnych np. lasy, góry. Sytuacja wygląda podobnie jeśli chodzi o klasy. Klasa o oznaczeniu 0 uprawnia do kontynuowania szkolenia i przystąpienia do egzaminu I klasy. Przejście do klasy I uprawnia zwierzę do pełnienia czynnej służby podczas akcji ratowniczych prowadzonych przez Państwową Straż Pożarną. Wszelkie egzaminy dotyczą jednak nie tylko zwierząt, ale i opiekunów, którzy muszą poznać sposoby działania i pracy z czworonogiem. Aktualnie w Polsce działa ponad 40 grup opartych o pracę ze zwierzętami o specjalności gruzowiskowej oraz ponad 70 zespołów terenowych. W Państwowej Straży Pożarnej wciąż jednak nie ma regulacji dotyczących utworzenia stanowiska dla przewodnika psa ratowniczego. Zajmujący się psem strażak jest pracownikiem nieetatowym, czyli wygląda to nieco inaczej niż w Policji, czy Straży Granicznej.