Rosyjski czołg pożarniczy.

Ten pojazd z pewnością robi spore wrażenie, w końcu niecodziennie możemy spotkać czołg gaszący pożary. Taki pojazd jest już od prawie trzech lat na wyposażeniu rosyjskiej straży pożarnej. Czołg występuje pod nazwą Specjalna Maszyna Pożarnicza (SPM). To ciekawy twór oparty na podwoziu czołgów T-72 oraz T-80, pojazd posiada dziewięciotonowy zbiornik, działko wodne, a także pompę.

Konstrukcja jest z powodzeniem wykorzystywana w celu gaszenia pożarów działań awaryjno-ratowniczych w miejscach takich jak: magazyny, arsenały, składy amunicji, czy tworzenie wyłomów i dróg ochronnych w czasie pożarów lasów. W tym celu pojazd ma dodatkową przyłączkę w postaci klinowego pługu. Pomysł takiego czołgu pojawił się głowach rosyjskich sił zbrojnych, a całość wykonano w zakładach techniki transportowej w Omsku. Wśród zalet takiego czołgi gaśniczego należy wymienić przede wszystkim silny strumień wody, można go aplikować w miejsce pożaru z odległości 100 m za pomocą działka wodnego. Ponadto czołg wyposażono w możliwość zdalnego sterowania drogą radiową. To pozwala bez narażenia zdrowia i życia, dostać się w dane miejsce pojazdem jedynie za pomocą pulpitu sterowania, którym zarządza przeszkolony pracownik. Pojazd posiada aż pięć wizjerów wykonanych ze szkła kuloodpornego, dwie kamery termowizyjne oraz cztery dzienne.

Ponadto czołg pokryto farbą zapewniającą ochronę przed ogniem aż przez dwie godziny. Pozwala to chronić pojazd i całą załogę w jego wnętrzu. Specjalna powłoka w kontakcie z gorącymi płomieniami zwiększa swoją objętość dziesięciokrotnie, tworzy przy tym pianę odporną na ogień o niskim przewodnictwie cieplnym.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *