Ruszył pilotażowy program ostrzegania przed zagrożeniami.

To ważna informacja dla mieszkańców wszystkich województw rozmieszczonych na terenie Polski. Właśnie rozpoczęto testy nowego systemu ostrzegania o zagrożeniach pogodowych, od teraz informacje na ten temat będą przesyłane w ramach darmowych wiadomości SMS. To bardzo dobry pomysł, który być może uchroni wiele osób przed wypadkiem. Każdego roku dochodzi do wielu groźnych zdarzeń, w których uczestniczą osoby przygniecione przez drzewa. Nie brakuje też zalań i wichur zrywających dachy domów. 

Taki system pozwoli nieco wcześniej poinformować zainteresowane osoby, dzięki czemu jest szansa na lepsze przygotowanie się do całkowitej zmiany warunków atmosferycznych. Sam pomysł pojawił się w międzyresortowym zespole do oceny funkcjonowania systemu ratownictwa i zarządzania kryzysowego. Grupa ta zarekomendowana taki projekt po nawałnicach, które przeszły przez Polskę w zeszłym roku. Dokonano już porozumienia z operatorami sieci komórkowych, dzięki czemu to nowe rozwiązanie rozpoczęło swoją działalność. Tego typu systemy to nowość w Polsce, natomiast w innych państwach europejskich jest to standard wykorzystywany na co dzień już od kilku lat. W razie wystąpienia zagrożeń na terenie danego województwa, operatorzy poinformują osoby z tego obszaru o istniejącym zagrożeniu właśnie w wiadomości SMS.

Obecnie w formie testów system obejmie poszczególne województwa. Nie daje to jednak pełnego obrazu zagrożeń, ma się to zmienić w przyszłości. Wówczas zamiast ogólnej informacji dostosowanej do całego województwa, wysyłane będą powiadomienia zdecydowanie zawężające obszar czyli np. powiat lub miasto.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *