Ruszył przetarg na dostarczenie pojazdów strażackich na Mazowszu.

Jest to szansa dla wszystkich lokalnych firm z terenu województwa mazowieckiego, które zajmują się produkcją samochodów strażackich. Komendy Powiatowe Państwowej Straży Pożarnej rozpoczęły postępowanie przetargowe na wykonanie lekkich pojazdów ratownictwa technicznego z funkcją gaśniczą. Takie postępowania wystartowały w komendach w Makowie Mazowieckim, Żyrardowie oraz Sochaczewie. 

Jeśli chodzi o specyfikację techniczną to w obu przypadkach jest ona zbliżona. Auta muszą być lekkimi pojazdami ratownictwa technicznego opartego na podwoziu wypuszczonym na rynek w latach 2017 lub 2018. Auto musi posiadać manualną skrzynię biegów, napęd 4×2 oraz silnik o mocy przynajmniej 125 KM. Wewnątrz powinno znaleźć się miejsce dla strażaków w załodze złożonej z 5-6 strażaków. Pojazdy muszą posiadać zbiornik mogący pomieścić 1000 litrów wody, a także drugi na preparat pianotwórczy o pojemności przynajmniej 1/10 zbiornika z wodą. Dodatkowo konieczne jest wyposażenie w motopompę M16/8, agregat wysokociśnieniowy AWP 70/40 lub autopompę A24/40. Auta muszą posiadać wyciągarki elektryczne, linie szybkiego natarcia oraz masz z oświetleniem.

Pojazd wraz z skrytkami powinien posiadać zabudowę w standardach KG PSP dla sprzętu oraz w przypadku auta dla ratownictwa technicznego powinny spełniać normę dla opcji gaśniczych SLRtBA. Jeżeli postępowanie pójdzie zgodnie z planem to jeszcze pod koniec tego roku trafią one do poszczególnych jednostek, gdzie zajmą miejsce wysłużonych już konstrukcji na bazie Iveco Daily oraz Renault Mascott.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *