Sezon na dzikie zwierzęta na drogach rozpoczęty.

Kiedy robi się ciepło na ulicach polskich miast pojawiają się niechciani goście w postaci dzikiej zwierzyny. W poniedziałek (07.05) nad ranem operator kamery monitoringu miejskiego w Świdniku dostrzegł spacerującego łosia. Zwierzę spacerowało po chodnikach, ulicy oraz terenach zielonych. Na miejsce wezwano służby, które przy pomocy syreny ostrzegawczej przegoniły łosia z dala od miasta. Co ma z tym wspólnego straż pożarna? 

Otóż strażacy w ciągu roku biorą udział w setkach interwencji związanych ze zderzeniem z dziką zwierzyną. Łoś podobnie jak inne zwierzęta przemieszcza się niekiedy w poszukiwaniu pożywienia lub nowych terenów do życia. Zwierzęta bywają często na tyle uparte, że wracają w poprzednie miejsce z jakiego zostały przegonione. Stwarza to realne zagrożenie dla kierowców pojazdów, którzy w zderzeniu z dużym zwierzęciem nie mają wielkich szans. Tym razem łosia udało się wygonić z podmiejskich zabudowań, ale nadal trzeba uważać. Wystarczy wspomnieć, że w wyniku zderzenia dochodzi często do bardzo poważnych uszkodzeń pojazdu. Niekiedy strażacy w czasie akcji ratowniczo-gaśniczej muszą nie tylko ugasić zadymiony w wyniku kolizji pojazd, ale też przy pomocy nożyc mechanicznych wycinać osoby poszkodowane ze zniszczonego pojazdu.

Zderzenie z małym zwierzęciem jak zając lub lis najczęściej nie powoduje dużego zagrożenia, ale już z większym okazem łosia lub jelenia tak. Co gorsze dorosły łoś zupełnie nie boi się samochodów, a jego motoryka nie pozwala na szybkie ominięcie nadjeżdżającego auta. Jeśli zwierzę wybiegnie na środek jezdni to najczęściej na niej stanie, przy takim uderzeniu pojazd trafia w nogi zwierzęcia. W wyniku tego kilkusetkilogramowe zwierze przewraca się z całym impetem na auto. Takie przypadki nie należą wcale do rzadkości, dlatego przestrzegamy przed nadmierną prędkością szczególnie w miejscach oznaczonych występowaniem dzikiej zwierzyny. Każdego roku dochodzi niestety do wypadków śmiertelnych, a więc w zbliżającym się okresie letnim trzeba uważać szczególnie. Pamiętajmy, że w najbliższych miesiącach zwierzęta będą szukały nowych terytoriów przemieszczając się wzdłuż i wszerz przez Polskę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *